Práce pod mírným stresem nám vyhovuje, říkají Monika Laušmanová, Monika Marečková a Yvona Tošnerová

Audioverze

„Nejlépe fungující týmy jsou diversifikované. Nejen z hlediska pohlaví, ale zejména z hlediska schopností, znalostí a zkušeností,“ říká v podcastu Women in Finance místopředsedkyně představenstva Raiffeisen stavební spořitelny Yvona Tošnerová. Spolu s ní přijaly pozvání také místopředsedkyně představenstva Stavební spořitelny České spořitelny Monika Laušmanová a řídící partnerka RSM v Česku a na Slovensku Monika Marečková. Proč je ženám i na nejvyšších postech vhodné dodávat sebevědomí? A potřebují ke své práci tlak?

VIDEO PRO PŘEDPLATITELE: Monika Laušmanová, Monika Marečková a Yvona Tošnerová

Monika Marečková, Yvona Tošnerová a Monika Laušmanová patří mezi nejvlivnější ženy v českém finančním světě. Jako elitní manažerky se ale nevnímají. Klíčové je pro ně dělat práci, která je baví a které mají co dát. „To, že jsem potřeba, ve mně vyvolává dobrý pocit, ale už se pomalu dopracovávám k tomu, že si vážím toho, kdy potřeba nejsem. Je to vlastně také moje zásluha,“ říká Monika Laušmanová.

I cílem Yvony Tošnerové je dopracovat se k tomu, že bude tým fungovat samostatně. Klíčem k úspěchu je podle ní diverzita a nadšení lidí. „Nejlépe fungující týmy jsou ty diversifikované. Když někdo dělá něco, co mu jde skoro samo, je rychlý a baví ho to. Když pak máte tým složený ze schopných lidí, tak funguje a má dobré výsledky,“ říká.

„V konzultačním byznysu mě baví, jak lidé rozkvétají a rostou. Ráda jim pomohu s tím, aby je práce bavila a našli svůj talent,“ dodává Monika Marečková s tím, že je následně potřeba některé talenty také vypustit ve správnou chvíli do světa. Podle Moniky Laušmanové je třeba, aby se každý v týmu ve své roli cítil dobře a práce ho bavila. „Je ale důležité provést změnu, pokud lidé nejsou na správném místě,“ popisuje.

Tři manažerky v podcastu Women in Finance přiznávají, že jim vyhovuje práce pod tlakem. „Práce pod mírným stresem je tělu prospěšná. Nutí nás být pořád ve střehu, což je pro naše pozice vhodné,“ říká Monika Marečková. „Tlak vede k mé efektivitě. Vyhledávám situace, kdy se dostávám mimo svojí komfortní zónu. Pomáhá to člověku poznat sám sebe. Ale jsou i situace, kdy jsem se dostala pod tlak, který mi nebyl příjemný. A ten jsem musela řešit,“ dodává Yvona Tošnerová. I podle Moniky Laušmanové je určité vyšší tempo užitečné. „Udržuje to nejen mě, ale i moje kolegy. A práce nás i baví,“ říká.

Ženy usilující o vedoucích pozice je podle Moniky Laušmanové, Yvony Tošnerové a Moniky Marečkové potřeba podporovat. Samy jsou hrdé na to, že se prosadily ve spíše mužských oborech, neřadí se ale mezi zastánkyně pevných kvót. „U nás vyhrávají ti šikovnější. Neřeším, jestli jde o muže, nebo ženu, ale hledám vždy toho, kdo se na práci nejvíce hodí a je šikovnější,“ říká Monika Marečková.

Podle Yvony Tošnerové je dobré ženy podpořit v jejich sebevědomí, sebeurčení a vystupování s názory. „Před několika lety jsem si prošla mentoringem. Bylo to velmi přínosné a ztotožňovala jsem se i s několika příběhy, s kterými jsem se během toho potkala. Pak jsem se stala sama mentorem. Každý rok mám dvě ženy, které provádím a sdílím s nimi své zkušenosti a dodávám jim sebevědomí, aby si nebraly věci osobně,“ přibližuje.

  • Jaký pracovní rytmus mají Monika Laušmanová, Monika Marečková a Yvona Tošnerová?
  • Kdo je inspiruje?
  • A jak by motivovaly své týmy před náročným obdobím?

I to je tématem podcastu Women in Finance.

sinfin.digital