Audioverze
Finanční sektor pro ně nebyl po studiích prioritou. Nakonec ale dovedly profesní dráhy Světlu Koškovou, Hanu Kovářovou a Zuzanu Filipovou do oblasti bankovnictví, kde se jim úspěšně daří čeřit konzervativní vody. „Potřebuji změnu a pohyb. Nenávidím, když se něco zastaví na místě a nemá to vývoj, z toho jsem nervózní,“ říká v podcastu Women in Finance Filipová. „Odpověď, že něco nejde, mě dokáže bezpečně vytočit,“ dodává Kovářová.
Světla Košková působí jako ředitelka klientského marketingu pro Česko, Slovensko a Maďarsko ve společnosti Visa. Svou kariéru s bankovním segmentem ale původně vůbec spojovat nechtěla. „Vystudovala jsem Vysokou školu ekonomickou a spoustu mých spolužáků směřovala do velkých finančních firem. Já jsem vlastně proti tomu měla blok, a dokonce jsem si myslela, že nikdy nebudu chtít pracovat ve financích,“ říká v podcastu Women in Finance s tím, že její původní nechuť z finančnictví plynula z mylných představ. „Měla jsem štěstí na skvělé týmy a pochopila jsem, že to není o firmě a jejím zaměření, ale právě o lidech,“ dodává s tím, že jejím cílem je dnes kolegům zajistit dostatečný prostor a volnost. „Budu ráda, když budou lepší než já. Nevadí mi to, naopak mě to velmi obohacuje,“ říká.
Zuzana Filipová, ředitelka udržitelnosti a komunikace v Moneta Money Bank začínala svou profesní dráhu jako politický reportér. „Byla jsem parlamentní zpravodajka. Dělala jsem politický marketing a politické kampaně,“ popisuje. Když dostala nabídku přejít do bankovního světa, váhala. „Pro mě byl finanční svět jako neorané pole, naprosto bílá mapa. Dlouho jsem váhala, protože jsem s financemi neměla žádné zkušenosti, ale neměla jsem už kam kariérně růst a tento krok byl logický,“ říká. Nakonec pro ni bylo výhodou právě to, že je „nepolíbená“ finančním světem. „Neměla jsem hlavu v boxu a koukala se na finance s nadhledem a jiným úhlem pohledu,“ dodává. V podcastu Women in Finance také přiznává, že po překročení pomyslného rubikonu již není cesty zpátky. „Když se dostanete na břeh PR, tak zpátky k objektivní žurnalistice cesta prostě nevede, protože vám objektivitu už nikdo věřit nebude,“ říká. V profesním životě je pak podle Zuzany velmi důležité držet si zdravou dávku sebereflexe. „Jinak jste velmi blízko k tomu havarovat. Lidé, kteří nemají dostatečnou míru pokory a sebereflexe před něčím, co neznají, tak shoří,“ říká.
Přímočará nebyla ani profesní cesta Hany Kovářové, ředitelky komunikace Komerční banky. „Jsem programátor a studium mě vedlo jiným směrem, a docela mě to i fascinovalo. Když jsem dostudovala, tak jsem šla do consultingu. Do financí jsem vstoupila až poté, kdy jsem byla oslovena spoluzakládat pojišťovnu Direct. Tehdy jsem měla na starosti finanční produkty a patřila jsem mezi prvních 10 zaměstnanců,“ vzpomíná Kovářová s tím, že má ráda změny a sama je podporuje. Ostatně během své profesní dráhy ve financích se postupně začala orientovat na marketing a komunikaci. „Změna znamená také věnovat velkou energii tomu, aby člověk znovu budoval základ, který v předchozí práci měl. To je odvaha, kterou musí akceptovat. Osobně se mi vždy vyplatilo, že jsem překročila pohodlnost,“ dodává.
Jsou Světla Košková, Hana Kovářová a Zuzana Filipová perfekcionistky? Jsou přísné šéfky? A jak se dívají na kvality nastupujících generací? I na to odpovídají v podcastu Women in Finance.