Audioverze
Podcast Women in Finance je po zimní pauze zpět. A to s trojicí žen, které byly zařazeny do nedávného přehledu 131 inspirativních žen ve světě financí – Janou Lopatovou, ředitelkou technologického startupu InstaCover, Michaelou Dingovou, výkonnou ředitelkou řízení klientských vztahů v Essox a Stanislavou Kratochvílovou, vedoucí odboru právních služeb v pojišťovně Kooperativa. Byly vždy přirozenými vůdčími osobnostmi? Jaký přístup zaujímají k případnému vzdoru svých kolegů? A umí se omluvit za své chyby? I o tom byl nový díl podcastu Women in Finance, který vzniká ve spolupráci s projektem #FinŽeny.
Právnička Stanislava Kratochvílová pracuje v rámci pojišťovny Kooperativa již pět let. Oboru pojišťovnictví jako správný srdcař zasvětila téměř celý život. Velmi ráda pracuje s lidmi a intuitivně jim pomáhá jít správným směrem. Pokud pociťuje v rámci svého odboru nějaký vzdor, snaží se ho nejdříve řešit s klidnou a racionální hlavou a nechat prostor pro diskuzi.
„Třeba spolu s kolegy právníky objevíme nějakou mezivariantu, která bude nakonec ta nejlepší,“ říká Stanislava, která se svou empatií už také vycítí, jak se který kolega a kolegyně může v různé situaci zachovat.
Pokud se u Stanislavy „překročí určitá mez“ a daný člověk v týmu jí opakovaně nechce naslouchat, ví, jak si s touto situací poradit. „V takovém případě řeknu: Já ti rozumím, ale teď to zadání máme trošku jiné. Prostě to uděláme takhle. Je to mé manažerské rozhodnutí,“ uvádí Stanislava, která má jako vedoucí odboru pod sebou čtrnáct lidí a vždy se cítila přirozeným lídrem.
Do práce s radostí
Svých lidí si váží a ráda s nimi pracuje také Michaela Dingová, coby výkonná ředitelka řízení klientských vztahů ve společnosti Essox. „Nevím, jestli se k nim někdy nechovám spíš jako jejich maminka, ale jakmile mám svůj tým, tak k nim chovám city. V práci trávíme třetinu svého času a je pro mě důležité chodit tam s radostí,“ vysvětluje Michaela. Jako výkonná ředitelka vždy svému týmu sdílí strategii, kterou chce, aby všichni pochopili, sladili se a společně ji následovali.
Ve chvíli, kdy se Michaela setká se vzdorem na pracovišti, má už v sobě nastavený určitý postup. „V takové situaci určitě budu pozorovat, jestli ten vzdor přinese něco pozitivního týmu. A pokud se mi stane, že potkám někoho vzdorovitého, já jim říkám tzv. traviči studně, tak se většinou s týmem shodneme, že daný člověk nemá přidanou hodnotu,“ přibližuje svou strategii.
Diskuzí k nejlepšímu výsledku
Jana Lopatová, ředitelka technologického startupu InstaCover orientující se na segment pojišťoven, se snaží spory na pracovišti řešit diskuzí. „Společnou diskuzí dojdeme k nejlepšímu výsledku,“ říká Jana a doplňuje, že současně záleží na typu problému. „Já například nejsem programátor a pokud za mnou přijde daný kolega s problémem, nemohu prostě říct, jak to má být. Proto si vždy potřebuju vyslechnout názory dalších programátorů,“ dodává.
Jana v podcastu Women in Finance také popisuje, že do startupového světa vložila své srdce. Baví jí, že je to svět dynamický a také to, že může pracovat s mladšími lidmi, jejichž myšlení není zatěžkáno korporátními procesy, jsou samostatní a chtějí ze sebe dostat to nejlepší. Pro Janu je také velmi důležité, aby byla vnímána jako pracující matka.
Omluva za chybu
Dalšími tématy rozhovoru, kterému se tři inspirativní ženy ze světa financí věnovaly, byla zpětná vazba nebo omluva za chyby ze strany šéfů. Michaela nemá problém se omluvit, protože si uvědomuje, že chybovat je lidské. „Jde spíš o to, aby se chyby neopakovaly. A když se mi to stane, řeknu, že jsem to neudělala dobře a že se za to omlouvám,“ říká Michaela a Stanislava s ní souhlasí.
„Pokud člověk udělá chybu, je dobré se omluvit. Nemá smysl postavit zeď a nevšímat si toho. Ono by to tam někde zůstalo,“ vysvětluje Stanislava s tím, že její tým si je případných chyb dobře vědom a tak nemá potřebu nikoho tzv. peskovat. „Říká se, že kdo nic nedělá, nic nezkazí a já naopak chci, aby lidé v týmu zkoušeli různé věci a přicházeli s novými nápady,“ doplňuje k tématu chybování Stanislava.
Považují Jana Lopatová, Michaela Dingová a Stanislava Kratochvílová samy sebe za srdcařky? V jaké oblasti chtějí být vnímány jako inspirativní? I o tom mluví v novém díle podcastu Women in Finance.