Audioverze
Ekonomka Jana Matesová patří k několika málo Češkám, které uspěly i v nejvyšších patrech světového finančnictví. V americkém Washingtonu působila deset let v rámci skupiny Světové banky, z toho přes šest let jako zástupkyně Česka. „K úspěchu mě dovedl přirozený workoholismus a obrovská zvídavost. V devadesátých letech byla ale třeba i dravost. Tu jsem si doma oblékla jako hereckou roli, když jsem šla do práce,“ říká v podcastu Women in Finance s tím, že podobně to měla například i Margaret Thatcher. Šéfka regionálních investic ve švýcarské Zurich Insurance Company Kamila Horáčková dodává, že klíčem k úspěchu nejen za hranicemi je ambice, odvaha a otevřenost.
„Odpovědnost je motivace brát věci vážně. I malé kroky mohou mít mnoho dopadů,“ říkají v podcastu Women in Finance Jana Matesová a Kamila Horáčková. Obě spojuje nejen úspěšná kariéra za hranicemi, ale také vliv. „Dopad vidím, když mám nápad nebo myšlenku, kterou se mi podaří prosadit a následně se díky ní posuneme dopředu, buď jako tým nebo v byznysu,“ říká Kamila Horáčková, Head of Regional Investment Management Europe v Zurich Insurance Company a vzpomíná na jeden ze svých prvních projektů pod hlavičkou globálně působící pojišťovny. „Bylo třeba založit realitní fond. Podařilo se vymyslet schéma, kde jsme spojili několik dceřiných společností a vytvořili jsme velkou investiční společnost, která dnes spravuje 40 miliard švýcarských franků a kde jsem předsedkyní dozorčí rady. Za čtyři roky se z toho povedl udělat rostoucí byznys,“ popisuje.
Ekonomka a bývalá zástupkyně Česka při Světové bance cítila největší míru vlivu právě v době působení ve Washingtonu. „Ta instituce je sama o sobě vlivná. Máte přístup k tématům, která mají globální vliv, a máte vliv na rozhodování, které se buduje zákulisně a může něco změnit i pro Českou republiku,“ říká. Odpovědnost nevnímá jako paralyzující, ale jako zásadní proto, aby člověk bral věci vážně a domýšlel důsledky toho, co říká a co dělá. „Často mohou mít i malé akce hodně dopadů, proto je potřeba nad nimi přemýšlet už dopředu. Je to motivace brát věci vážně,“ dodává.
Janu Matesovou a Kamilu Horáčkovou spojuje dlouholeté působení v zahraničí. „Je to velká zkušenost, bez ohledu na to odkud pocházíte. I po třech letech jste myslí stále ve své domovině. Člověk mentálně žije ve své zemi a sleduje, co se tam děje. Pak se ale začínají ztrácet bezprostřední vazby na přátele a začínáte se učit skutečně žít v dané zemi,“ říká Matesová. „Já i po jedenácti letech ve Švýcarsku vím, že potřebuji stále dva domovy,“ dodává Horáčková.
Tématem podcastu Women in Finance je také aktuální ekonomická situace. „Projdeme krizí, ale musíme si uvědomit, že jsme si teď spoustu let žili dobře. Nepanikařit,“ říká Kamila Horáčková s tím, že má se svým týmem hned několik scénářů. „Bude to těžká doba, ale musíme tím projít,“ dodává. Podle Jany Matesové budeme procházet dobou, kterou jsme zažili v letech 1991 a 1993. „V komplexnosti ekonomického problému pro celou společnost Česká republika a Československo nezažily nikdy nic podobného. V devadesátých letech byli lidé velmi motivovaní a chtěli udělat vše pro to, aby si užili nabytou svobodu. My nyní nemáme motivaci. Je potřeba být více optimistický. Doufám, že to bude vyřešeno rychle, ale rychlá řešení bývají ze začátku tvrdá,“ říká s tím, že jsme v situaci, kdy není jiná cesta než pokles životní úrovně u většiny populace. „Ale může to být krátkodobé, pokud bude ochota na to přistoupit,“ dodává Jana Matesová. Sama se pak označuje za bojovnici, která jde do řešení problémů po hlavě.
- Jak se připravit na náročné období?
- Jsou Jana Matesová a Kamila Horáčková dravé?
- A jakou roli za hranicemi hraje diverzita?
I to je tématem podcastu Women in Finance.