Audioverze
Osmihodinová pracovní doba a volné víkendy. Současná mladá generace je jiná než ta předchozí. Stejně jako generace před nimi. „I naši rodiče vždy říkávali: Za nás to bylo jinak. Každá generace je prostě jiná,” říká Olga Řehořková z PwC Česká republika v podcastu Women in Finance. Dodává, že mladé generaci drží palce. „Souhlasím s tím, že doba je jiná. Vlastně se i často setkávám s tím, že seniorní manažeři říkají, že si vše tvrdě odpracovali. Někdy ale není dobré na lidi tlačit. Každý by si to měl nastavit tak, jak potřebuje,” dodává Dana Fajmonová z Raiffeisenbank. Podle Marcely Středové z Generali je jiná nejen doba, ale také potřeby zaměstnanců.
Olga Řehořková je partnerkou společnosti PwC Česká republika. Ve své auditní praxi se věnuje zejména klientům z oblasti energetiky, real estate, technologií a komunikací. „Kromě toho jsem také Diversity & Inclusion Leader pro Českou republiku. Do PwC jsem nastoupila v podstatě při studiích. Na naší firmě mě baví, že dokáže stále překvapovat a stále v ní dokážu najít jinou pozici, téma a měnit trochu i kariéru. Kdyby člověk dělal pořád to samé, bylo by to pro něj ubíjející a nerozvíjel by se dál,” říká Řehořková. I proto má v pracovním životě v oblibě momenty „překvapení“.
Podcast Women in Finance, který vzniká ve spolupráci s projektem #FinŽeny, se věnuje i tématu vlastní „(ne)nahraditelnosti“. „Myslím si, že jsem na své pozici nenahraditelná tím, že dokážu projekty rozjet a také dotáhnout do konce. Spousta lidí si toho cení. V leadershipu jsem autentická a do jisté míry dokážu inspirovat lidi, ” říká Olga Řehořková. Dodává, že občas by chtěla být vlastnostmi větší „střelec“. „Myslím tím dělat rozhodnutí o trochu rychleji. Někdy si potřebuji být více jistá, že je to rozhodnutí správné. Ta pomyslně stoprocentní jistota je někdy na škodu. Rychlé rozhodnutí je občas cennější,” vysvětluje Řehořková.
S tím souhlasí i Marcela Středová, Chief Risk Officer v Generali pro DACH region a Německo. „Vždy musím mít věci rozmyšlené, alespoň pár kroků dopředu. Někdy mě to vlastně brzdí, ale vždy s tím musím být sama srovnaná. Možná kdybych dokázala naskočit, nechat ty věci plynout, nějaké věci by to možná posunulo dřív,” dodává Středová. Za svoji nenahraditelnou přidanou hodnotu považuje schopnost stmelování a uklidňování. „Už mám nějaký ten zážitek za sebou, kdy jsem se objevila uprostřed konfliktu a svým klidným, na začátku pozorovatelským způsobem se mi povede situaci uklidnit a vrátit se k té podstatě,” přibližuje.
Dana Fajmonová, ředitelka HR oddělení v Raiffeisenbank, má povahu nastavenou jinak než další dvě dámy. Nejraději by totiž zapracovala na své netrpělivosti. „Občas chci věci změnit hned nebo hodně rychle, a ještě nejlépe, když tomu lidé hned porozumí a spolupracují. Tak to ale nefunguje. Chvílemi má můj tým pocit, že na ně moc tlačím, že pracujeme hodně a rychle, což je frustruje. Vím, že bych tohle měla změnit a zpomalit. Mohla by to tak být efektivnější cesta k cíli,“ popisuje Fajmonová.
Její srdcovou agendou je diverzita, kde se zabývá také tématem platového rozdílu v ohodnocení mezi ženami a muži (gender pay gap). „Jeden ze zdrojů pay gap, který jsme identifikovali nejen my, je, že se u žen plat snižuje také kvůli přestávce – tedy mateřské a rodičovské dovolené. Opatřením bylo, že jsme nastavili minimum mzdy, za kterou nabíráme maminku, která se vrací z rodičovské dovolené zpět. Překonáváme tím efekt, že mzda klesá kvůli rodičovské,” říká a dodává, že v tom může jít Raiffeisenbank příkladem.
Co dělat, aby člověk neupadl do pohodového módu a nic neřešil? Co pro pozvané dámy znamená relax? Kdy naposledy měly na někoho pozitivní vliv? A jak by vypadal jejich volný den? I na to odpovídají v podcastu Women in Finance Dana Fajmonová, Olga Řehořková a Marcela Středová.