Počet osob v nejužším vedení pražské pobočky globální právní firmy DLA Piper se před nedávnem zdvojnásobil ze dvou na čtyři. „Víc hlav, víc rozumu. Vnímám to jednoznačně pozitivně, je to pomoc s rozvojem kanceláře, novým pohledem na trh i získáváním klientů,“ říká k nedávným výrazným personálním posilám Miroslav Dubovský, Country Managing Partner DLA Piper, který byl hostem dalšího dílu podcastové série Best Lawyers. V něm také popisuje, proč se řada kanceláří v Česku nachází ve stavu, kdy se musí zamyslet nad další podobou svého fungování.
DLA Piper byla podle obratu za rok 2021 třetí největší právnickou firmou na světě. Své finanční výsledky v jednotlivých jurisdikcích ale nezveřejňuje. I když podle šéfa tuzemské pobočky DLA Piper Miroslava Dubovského tržby nejsou tím hlavním, co sledují, Praze se daří. „Vnímáme se jako single firma, takže samozřejmě sledujeme naše finanční ukazatele a těší nás, že posledních pět let setrvale rosteme, a to výrazně,“ říká Dubovský. Dodává však, že úspěch vnímá spíše skrze jiné ukazatele. „Za klíčové považuji, aby se nám dařilo dělat na větších, komplexnějších transakcích s větší hodnotou, s regionálním přesahem a v oborech, které sledujeme a považujeme za důležité – což jsou e-commerce, fin-tech, energetika, life science a další,“ vysvětluje Dubovský.
Klienta zajímá hlavně cena
Na rozdíl od většiny kanceláří, jejichž lídři se v tomto podcastu vystřídali a které razí personální politiku postavenou spíše na výchově talentů, se DLA Piper nedávno rozhodla jít cestou výrazných akvizic. V nedávné době oznámila významné příchody, když tým partnerů rozšířili Tomáš Ščerba s Michalem Hinkem a řady konzultantů posílil Leo Javorek. Podle Dubovského je tato personální expanze dána byznysovou strategií DLA Piper, kterou je větší fokus na oblast střední a východní Evropy. „Noví kolegové představují posily přesně v těch oblastech, které chceme rozvíjet. Tomáš je fantastickým odborníkem na e-commerce, cyber security a obecně digitální ekonomiku. Michal je uznávaným odborníkem na nemovitosti a Leo na financování a restrukturalizace,“ říká Dubovský.
Tím ale „hon na talenty“ nekončí. Podle Dubovského chce DLA Piper dál posilovat, a to jak na seniorních, tak na nižších pozicích, takže firma nadále číhá na příležitosti. Posilovat se chystá v oblastech, kde cítí příležitost k růstu. Perspektivním oborem je podle Dubovského především energetika a s ní související oblast životního prostředí a ESG.
Finální firemní strategie se v DLA Piper skládá částečně z představ centrály, středoevropského plánu a specifických cílů pro Česko. Tuzemský trh má z pohledu Dubovského výhodu v geografickém umístění v centru středoevropského dění, přičemž na rozdíl od ostatních zemí regionu CEE je zde patrný důraz na technologie.
Z hlediska fungování českého trhu právních služeb Dubovský pozoruje specifikum především v klientele, která je ne vždy schopna rozlišit kvalitu kanceláří. „Dostanete se do tendru na právní služby, klient si pozve pět kanceláří a každá k tomu přistupuje jinak z hlediska svých nákladů i zkušeností. Ale klienti se ve finále řídí jen podle ceny, což není optimální,“ popisuje typickou situaci. Zmiňuje přitom, že u zákazníků převládá falešné přesvědčení, že pobočka zahraniční právní firmy bude automaticky dražší či hůře dostupná. „Přitom je tomu právě naopak, my jsme díky našim technologiím dostupní čtyřiadvacet hodin denně,“ dodává.
Připraveni na restrukturalizace i na fúze
Loni zčeřila relativně klidné vody tuzemského advokátního trhu nebývalá vlna fúzí, kdy se spojovaly i významní hráči. Dubovský považuje situaci na trhu za velmi dynamickou. Motivace k fúzím podle něj vychází od klientů, kteří tlačí na efektivitu a cenu. „Velké kanceláře se s tím dokážou vypořádat jednoduše, protože si mohou dovolit investovat do technologií, které usnadňují práci, jako je automatizace dokumentů. U menších kanceláří to může být problém a začátek cesty ke sloučení nebo převzetí,“ myslí si Dubovský. Vzhledem k ekonomické situaci se podle něj řada kanceláří nachází ve stavu, kdy se musí zamyslet nad další podobou svého fungování.
Z pohledu ekonomiky obecně Dubovský v příštích měsících očekává období vyčkávání. Poslední zhruba dva roky považuje za velmi výživné z hlediska velkých transakcí, nyní však pozoruje především nejistotu. „Není příliš zřejmé, zda nás čeká spíše období restrukturalizací a refinancování, nebo období akvizic a dalšího růstu firem,“ komentuje s tím, že DLA Piper má kompetentní týmy připravené na obě tyto varianty.
Jak se tuzemská DLA Piper staví k inovacím? Jak může pomoci firemním startupům a jejich expanzi do zahraničí? A co znamená, že se k rozhodování a leadershipu v DLA Piper přistupuje „hybridním“ způsobem? Nejen to se dozvíte v podcastu Best Lawyers.