Fotbalistky si zraňují kolena častěji než fotbalisti. Jsou na vině ženské dny, nebo pánské kopačky?

Současně s ME v (mužském) fotbale se v Británii rozbíhá sice mediálně ne tak ostře sledovaný, ale stejně důležitý fotbalový projekt jiného druhu. Vědci-lékaři budou během následujících třech let hledat důvod toho, proč ženy-fotbalistky trpí mnohem častějšími zranění kolen než jejich mužští kolegové. I když se výsledek nabízí (ženy jsou prostě jiné než muži), fotbalové asociace chtějí mít přesné a vědecky podložené vysvětlení.

O tom, že fotbalistky jsou mnohem více náchylné ke zraněním kolen, zejména například k přetržení křížových vazů, se ví už dlouho a není to tedy žádné tajemství. Psali jsme o tom například už během loňském světového šampionátu žen v Austrálii a Novém Zélandu. 

Na něj totiž nedorazila řada fotbalových hvězd první velikosti kvůli tomu, že se během přípravy na mistrovství vážně zranily. Na tom by nebylo nic divného (ani mužům se zranění pochopitelně nevyhýbají), kdyby byla četnost zranění ženských kolen během fotbalu podobná jako u mužů. Jenže není.

Hned několik odborných studií potvrzuje, že zranění kolene je v ženském fotbale až šestkrát častější než v tom mužském, a navíc – což může být důležité – k němu dochází většinou při běžném pohybu, nikoliv kvůli faulu či jinému střetu s protihráčkami.

Tahle letitá záhada markantního rozdílu mezi zranitelností mužských a ženských kolen je už dlouho předmětem nejrůznějších spekulací a dohadů. Leckdo by přitom mohl namítnout, že úplně zbytečně – každého asi napadne, že tělesná konstituce žen je jiná než u mužů, a proto jsou některé sporty pro ženy z hlediska zranění rizikovější než pro muže.

Jenže ve světě, který dnes tolik dbá na genderovou rovnost, to tak jednoduché není a ani nemůže být. Tvrzení, že ženy jsou prostě jiné než muži, nestačí. Hledají se proto úplně přesné důvody – jejichž zjištění by mohla vést k tomu, že ženský fotbal už nebude pro fotbalistky znamenat takové riziko. I když, jak se předběžně ukazuje, i to může být velký oříšek.

Evropské fotbalové orgie jsou v plném proudu. Není ale hokej víc?

Někteří vědci totiž (zatím velmi opatrně) dávají zranitelnost ženských kolen do možné souvislosti s menstruací. Podle nich se v ženském těle uvolňují během menstruace hormony, které mohou mít vliv na stabilitu kloubů. Autoři těchto studií ale zároveň potvrzují, že se zatím jedná jen o výsledek průzkumů mezi zraněnými sportovkyněmi, nikoliv o biologicky potvrzenou teorii.

Pokud by ale byla tato teorie pravdivá, pak by to znamenalo, že lékaři by v době menstruace zřejmě fotbalistkám či jiným sportovkyním museli doporučit dočasné omezení náročného pohybu, což mělo ve sportu zřejmě nedozírné následky.

Hledají se proto i jiné možné důvody vyšší zranitelnosti ženských kolen. Jedním z nich je fakt, že se přes rostoucí popularitu ženského fotbalu se stále vyrábějí ve velké většině pouze mužské kopačky, které údajně nejsou tolik uzpůsobené ženské noze.

Vyšší míra zranění u fotbalistek ve vrcholových soutěžích je natolik markantní, že už se nedá jen tak „oddiskutovat“

Ať už jsou ale příčiny vysokého počtu zranění v ženském fotbale jakékoliv, rozhodly se jim mezinárodní fotbalové asociace konečně přijít na kloub. Fotbaloví funkcionáři jsou totiž takzvaně „ve dvou ohních“. 

Na jednu stranu jsou tlačeni k prosazování genderové rovnosti ve fotbale, na druhé straně už je ale počet vážných zranění u fotbalistek v porovnání s muži na vrcholové úrovni tak vysoký a viditelný, že se tento problém nedá ututlat ani oddiskutovat. A vyžaduje nějaké řešení.

Mezinárodní asociace profesionálních fotbalistů PFA a FIFPRO spojily své síly s firmou Nike a britskou Leeds Beckett University a rozhodly se financovat rozsáhlou tříletou studii zaměřenou na vysvětlení vyšší zranitelnosti hráček fotbalu. Projekt se rozběhl před měsícem.

V britské BWSL, která je nejvyšší ligou v ženském fotbale na světě, se nyní budou po tři roky zkoumat všechny faktory, které by mohly vést k odhalení příčin vyššího počtu zranění kolen u žen při tomto sportu než u mužů.

„Hráčky oprávněně volaly po takovém výzkumu. Projekt je odpovědí jak na jejich potřeby, tak na potřeby celého odvětví,“ hodnotí smysl projektu šéf FIFPRO pro oblast ženského fotbalu Alex Culvin

Nejde přitom jen o ochranu zdraví fotbalistek, ale také o fotbalový byznys. Častá zranění kolen totiž „kosí“ i ty největší hvězdy v ženském fotbale, což pak ubírá na atraktivitě šampionátů.

Na posledním mistrovství světa v Austrálii tak kvůli zraněním chyběly například a dlouholetá kapitánka týmu Anglie Leah Williamsonová či další britská hvězda Beth Meadová. Podobné absence trápily i další týmy, včetně vítěze šampionátu Španělska.

I když se přitom některé sportovkyně brání srovnání se svými mužskými kolegy z hlediska rizik při sportu, tentokrát má zmíněná studie mezi fotbalistkami poměrně značnou podporu. „Je to opravdu důležité. Musíme začít dolaďovat informace, které se o tomto problému zveřejňují, ale z části mohou být zavádějící,“ říká obránkyně Anglie a Barcelony Lucy Bronzeová.

Proč si fotbalistky zraní koleno mnohem častěji než fotbalisté? Možné vysvětlení se do dnešní doby „nehodí“

Hoo-ree a Do-dyair-a nesrazili Portugalce na kolena! UEFA rozvazuje jazyk anglicky mluvícím sporťákům

sinfin.digital