Proč si fotbalistky zraní koleno mnohem častěji než fotbalisté? Možné vysvětlení se do dnešní doby „nehodí“

Na právě probíhajícím mistrovství světa žen ve fotbale se v praxi ukazuje problém, o kterém mluví lékaři a další odborníci už několik let. U fotbalistek dochází k nezaviněným zraněním kolen až šestkrát častěji než u mužů. Část odborníků za tím vidí například hormonální změny při menstruaci. Vysvětlení, která v jádru říkají, že „ženy jsou prostě jiné než muži“, se ale příliš nehodí do nejrůznějších teorií o genderové rovnosti ve sportu.

Toho, že na fotbalovém šampionátu žen v Austrálii a na Novém Zélandu odchází nebo je odnášena ze hřiště řada hráček s pochroumanými koleny, už si začínají všímat i světová média. Odborníci ale připomínají, že se nejedná o nic nového. Podobný trend „zranitelnosti“ kolen pozorují už dlouho v nejlepších světových ligách.

Fotbal pochopitelně zatěžuje dolní končetiny jakéhokoliv hráče bez rozdílu pohlaví, u fotbalistek jsou ale podle dostupných dat kolena mnohem ohroženější. Počet vážných zranění kolen tady v průměru pěti- až šestinásobně přesahují množství stejných úrazů u fotbalistů.

Ať už je vysvětlení jakékoliv, řada odborníků i médií začíná volat po tom, aby se fotbalové asociace začaly rizikem pro hráčky vážně zabývat. „V sázce přece nemůže být jejich zdraví. Kdyby se tohle dělo v mužském fotbale, dávno by všechny zvony zvonily na poplach,“ napsal z Austrálie korespondent německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Nejde totiž zdaleka jen o to, že ze hřiště s bolestivou grimasou odkulhala jedna z hvězd anglického týmu Keira Walshová a německá superstar Felicitas Rauchová se vážně zranila už na tréninku. Řada známých reprezentantek, včetně anglické kapitánky Leah Williamsonové, do Austrálie vůbec neodletěla, protože jim to nedovolila právě zraněná kolena. Ve většině případů přitom nejde o následky vážných pádů nebo střetu s protihráčkou, ale o nezaviněná poranění.

Vliv menstruace?

sinfin.digital