Experti z Huawei již sedmým rokem školili české talenty

Partnerská spolupráce

Studenti technologických oborů českých vysokých škol se letos již posedmé mohli zúčastnit výběrového vzdělávacího programu Seeds for the Future. Globální iniciativa společnosti Huawei sdružuje špičky v sektoru ICT a pod jejich vedením již čtrnáct let nabízí talentovaným studentům jedinečnou příležitost rozšířit si vzdělání o nejnovější poznatky v oblastech inovací, jako umělá inteligence, 5G sítě, cloudové systémy a další chytré technologie. Více než dvě desítky studentů z VŠB v Ostravě a VŠTE v Českých Budějovicích v těchto dnech prezentují své závěrečné projekty a pak se přidají k více než stovce úspěšných absolventů, kteří prošli programem v minulých letech. Letošní absolventi mají také poprvé možnost zapojit se do mezinárodní soutěže Tech4Good, která se bude konat v lednu 2023.

Iniciativa Seeds for the Future se již od roku 2008 drží motta, že největším darem je vzdělání. Program, který si od svého debutu získal oblibu u studentů napříč 137 zeměmi a regiony, je k dnešnímu dni nejdéle trvající aktivitou Huawei podporující společenskou odpovědnost (CSR – corporate social responsibility). Seeds for the Future nabízí talentům v oboru možnost rozvíjet své nadání v oblastech nejmodernějších technologií, předává znalosti pro uplatnění v sektoru IT a telekomunikací a zároveň umožňuje navazovat mezinárodní kontakty. Vzdělávací program od svého spuštění pomohl více než 12 tisícům studentů po celém světě, jeho česká adaptace byla úspěšně spuštěna v roce 2015.

Letošní program probíhal stejně jako v minulých dvou letech po většinu času online a byl zaměřen na pokročilé kurzy, jako je 5G, AI, cloud computing, digitální energie, kybernetická bezpečnost, digitální obchod a chytrá města. Účastníci se také seznámili s kurzy vedení v oborech mezikulturního a strategického managementu a zároveň si mohli procvičit své dovednosti v oblasti leadershipu. Součástí byl i jeden den strávený v pražské centrále Huawei, kde se studenti setkali s CEO české pobočky Jamesem Wangem a v rámci workshopů se dozvěděli mimo jiné také jak komunikovat své projekty a nápady pod vedením specialistky Martiny Kemrové.

„Vedle účasti na lekcích studenti po celý týden pracují ve skupinách na projektu, jehož téma si sami vybrali, protože je oslovuje a zároveň trápí v běžném životě. Jeden tým se například zaměřil na nedostatek volně či levně dostupných kvalitních počítačů pro studenty a začínající podnikatele, jiný otevřel palčivé téma neefektivní recyklace plastů,“ uvedla Gabriela Löbel, manažerka pro společenskou odpovědnost v Huawei, která spolu s Jamesem Wangem přivítala studenty v pražské centrále.

Letos se budou moci absolventi zapojit do globální soutěže Tech4Good, která odstartovala v roce 2021. cílem je hlouběji seznámit účastníky s nejnovějšími trendy v digitalizaci a se způsoby využití digitálních technologií k řešení běžných sociálních problémů. Prostřednictvím Tech4Good studenti rozvíjejí svou kreativitu, zdokonalují své podnikatelské dovednosti a kultivují všeobecný smysl pro společenskou odpovědnost. Soutěž, která probíhá v týmech a pod vedením špičkových expertů Huawei, je součástí snahy společnosti rozvíjet nadání mladých talentů a zároveň objevovat nové metody, jak využít technologických inovací k podpoře udržitelnosti.

„Tento projekt mi otevřel mnoho nových dveří, poznal jsem mnoho nových lidí a naučil jsem se hodně o technologiích kolem nás,“ prohlásil o své účasti v programu Seeds for the Future Jakub Látal z českobudějovické VŠTE. Zástupci Huawei věří, že podobné příležitosti pomohou mladým lidem nejen nastartovat kariéru a získat konkurenční výhodu, ale také v budoucnosti stát v čele digitálních inovací. „Digitální transformace je všude kolem nás a svět informačních a komunikačních technologií bude do budoucna jedním ze základních stavebních kamenů úspěšné a rostoucí společnosti. Právě proto je tak důležité neustále poskytovat studentům šance rozvíjet své nadání,“ uzavřela Gabriela Löbel.

sinfin.digital