Slavné přeřeknutí „motýle“, pronesené Andrejem Babišem před čtyřmi lety v souvislosti s ochranou přírody, se pro někoho možná překvapivě stalo součástí patentové ochrany. Jihočeský podnikatel Michal Bartoň totiž právě tímto výrazem pojmenoval svůj vynález speciální oplocenky, sloužící jako ochrana stromů proti zvěři. „Motýle“ jdou rychle na odbyt, s negativními reakcemi se podnikatel údajně nesetkává.
Michal Bartoň je původním povoláním optik, který žije v obci Rejta u Trhových Svinů. Před čtyřmi lety se ale pustil do vývoje výrobku, který s jeho původním povoláním nemá nic společného. Aby na svém pozemku ochránil stromky před okusováním a oťukáváním zvěří, vymyslel speciální stromovou ochranu, jinou než představují klasické plastové či kovové oplocenky. A protože se nový vynález osvědčil, nechal si ho patentovat a hledal pro něj jméno.
„No a pak jsem uslyšel v televizi dnes už slavný Babišův výraz ‚motýle‘ a měl jsem o názvu jasno,“ řekl INFO.CZ Michal Bartoň. Přeřeknutí bývalého premiéra totiž podle něj spojovalo hned několik atributů, kterými chtěl oslovit případné kupce svého vynálezu. Babiš doslova řekl: „My v Čechách máme rádi přírodu. My máme obrovský program na vodu. My chceme zasadit deset milionů listnáčů. Kůrovec nám žere lesy. My chceme znovu motýle!“
Podle Michala Bartoně Andrej Babiš ve svém výroku zmínil nejen ochranu a výsadbu stromů, ale zkomoleným pojmenováním motýlů vystihl i podobu základní konstrukce nově patentované oplocenky. Ta se skutečně vzdáleně podobá motýlovi.
„S politikou to nemá nic společného, v podnikání jsem apolitický. Prostě se mi ten výraz neuvěřitelnou shodou náhod hodil přesně k pojmenování toho, co jsem vymyslel,“ řekl Bartoň. Jeho oplocenky se podle informací INFO.CZ dobře prodávají, což potvrzuje i majitel patentu. „Každý rok roste objem prodejů o zhruba 100 %,“ uvedl Bartoň.
Celý název ochranné známky je „Motýle ochrana stromů“. Jedná se o ochrannou registrační známku pro Českou republiku, která je opatřena tzv. „průmyslovým vzorem“ u Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO).
Klidně se tedy může stát, že až Andrej Babiš odejde z politiky, jeho slavné „přeřeknutí“ se stane součástí češtiny jako název něčeho, co nemá s politikou vůbec nic společného.
Michal Bartoň přitom tvrdí, že když prodává „Motýle“, s žádnými „politickými“ reakcemi se nesetkává. A to ani ze strany Babišových příznivců, ani odpůrců. „Někdo se třeba usměje, někdo diví, ale žádnou otevřenou kritiku jsem zatím za využití tohoto výrazu neslyšel,“ říká Bartoň.