Volby mají být jeden den, plánuje vnitro. Lidé už kvůli úplatkářům nemají dostat lístky domů

Irena Válová, Česká justice

Jeden volební zákon místo pěti, korespondenční volby pro občany v zahraničí, sjednocení lhůt a jednodenní volby, elektronizace kandidátek a centrální registr voličů. Takové jsou principy návrhu ministerstva vnitra na nový zákon o správě voleb. Voliči už nemají dostávat hlasovací lístky do schránky. Zákon má být účinný od roku 2026. Systém bude stát 200 milionů.

Zákon o správě voleb má především sjednotit pět volebních zákonů do jednoho materiálu. Jde zejména o úpravu technických parametrů. V současnosti pro různé volby platí různé správní lhůty či různý způsob sestavování okrskových komisí, přičemž tyto zákony obsahují duplicity a jsou morálně i technicky zastaralé.

„Zastaralost právní úpravy projevující se jednak ve velmi nízké intenzitě využití nástrojů e-governmentu a dále v tom, že volební zákony neskýtají voličům moderní nástroje usnadňující výkon volebního práva; zastaralý je také model konání voleb ve dvou volebních dnech,“ stojí v materiálu.

Zákon má být účinný až pro volby v roce 2026

Návrh zákona má být vládě předložen do června letošního roku. Zákon má však vejít v účinnost až od roku 2026, vyplývá z materiálu. Cílem je upravit všechny volby, které se konají na území České republiky.

Znamená to, že by nový zákon platil až pro volby do jedné třetiny Senátu a do obecních zastupitelstev v roce 2026. Podle materiálu ministerstva stát nepočítá s tím, že by se podle nových pravidel odehrála volba prezidenta, která bude v roce 2023 ani volby do Evropského parlamentu, do krajských zastupitelstev a do jedné třetiny Senátu, které budou v roce 2024. Také volby do poslanecké sněmovny v roce 2025 by se konaly ještě „po staru“, vyplývá z materiálu vnitra.

Neznamená to ale, že by se od roku 2026 všechny druhy voleb měly odehrávat stejně. „Zvláštní pravidla výkonu státní správy těchto voleb, zvláštní podmínky výkonu volebního práva a zvláštní pravidla zjišťování výsledků voleb budou nadále stanovovat zákony upravující jednotlivé druhy voleb. Zákon o správě voleb na tyto zákony bude odkazovat jako na „zákony o volbách“. Zákony o volbách budou novelizovány doprovodným změnovým zákonem k vydání zákona o správě voleb. Novela z nich vyjme dosavadní ustanovení v rozsahu materie nově svěřované zákonu o správě voleb,“ vysvětluje se v materiálu ministerstva vnitra.

Podání kandidátek bezvýjimečně jen elektronicky?

Jak dále uvádí ministerstvo vnitra, „návrh obsahuje významné změny při správě a organizaci voleb“. Nový systém bude samozřejmě stát peníze: „Zásadní nákladovou položku představuje vznik a údržba informačního systému správy voleb v rozsahu cca jednorázově do 200 milionu korun (včetně DPH) na vznik a cca 20 milionů korun (včetně DPH) na roční náklady údržby,“ stojí v návrhu.

„Zavedení korespondenčního hlasování se dotkne především rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí a odhaduje se na částku 5 mil. Kč na jedny volby,“ uvádí návrh cenu voleb za čtyři roky.

Co konkrétně nový zákon o správě voleb má upravovat? Kromě územního vymezení, volebních okrsků a volených orgánů také například dobu hlasování, kde materiál uvádí „úprava jednodenních voleb a možnosti hlasování v zahraničí“. Novinkou mají také být informační systém správy voleb, centrální seznam voličů a pravidla registračního řízení.

Jedna z variant, kterou bude posuzovat RIA, je „bezvýjimečná elektronizace podání kandidátních listin“.

Největší změnou je stanovení podmínek korespondenčního hlasování: „Zavede se pro volby, kde lze hlasovat v zahraničí, tj. Poslanecká sněmovna, prezident republiky, ale též pro volby do Evropského parlamentu,“ uvádí se v materiálu vnitra.

Hlasovat dle pokynů má být ztížené

Podle návrhu ministerstva vnitra má nový zákon o správě voleb také „redukovat korupční rizika posílením transparentnosti registračního řízení“. „Informační systém správy voleb totiž výrazně usnadní přístup veřejnosti k informacím o registračním řízení.“

Ve snaze zamezit korupci pak vnitro navrhuje nedoručovat lidem hlasovací lístky předem: „Významným snížením korupčních rizik by bylo též ztížení možnosti kupčení s hlasy tím, že nebudou voličům doručovány hlasovací lístky do domácností.“

„Nejsnazší způsob, jak nabádat voliče, aby hlasovali dle pokynů úplatkáře, je opatřit si z domovních schránek hlasovací lístky, upravit je odpovídajícím způsobem a nabízet je voličům, aby s takto předupravenými lístky hlasovali. Omezením přístupu k hlasovacím lístkům by se ztížila možnost kupčení s hlasy,“ uzavírá vnitro návrh.

sinfin.digital