„Napište Kalouskovi, ten to posoudí,“ vzkázala zoufalé matce poslankyně ANO

Na debatě v poslanecké sněmovně bylo v úterý 7. února místy trochu horko. V rámci odborného „kulatého stolu“ se debatovalo o zdravotním pojištění cizinců, které může v současné chvíli pojistit pouze Pojišťovna VZP, dceřiná společnost Všeobecné zdravotní pojišťovny. Seminář pořádali poslanci hnutí ANO a členové výboru pro zdravotnictví Miloslav Janulík a Věra Adámková, kteří jsou pod zákonem, který svěřil veškeré cizince do rukou PVZP, podepsaní. Ve sněmovně se přitom právě nachází zákon, který by výsadní postavení PVZP zrušil. Janulík s Adámkovou ale narazili na silný odpor.

Na veřejnou akci totiž dorazila i paní Ina Vasilevskaya, která se podmínkami pro cizince v Česku zabývá. Příběhy cizinců, kterým rapidně zdražené pojistné od VZP téměř znemožnilo pobyt v ČR, sepsala na stránce pvzpnenivzp.cz. Zdokumentovala také případy, kdy po zavedení monopolu pro PVZP vzrostlo pojištění v některých případech i o sto procent.

„Se službami PVZP jsme velmi nespokojeni. I za zcela zdravé dítě je nutné zaplatit 25 tisíc korun ročně, dítě s cukrovkou už vyjde na 150 tisíc, s Turnerovým syndromem na 1 milion,“ vyčetla například přítomnému šéfovi PVZP Vasilevskaya. Zdůraznila také, že vyžadovaný způsob platby je pro rodiny likvidační. PVZP totiž požaduje jednu roční platbu a splátkové kalendáře neumožňuje. „Současný stav není důstojný a nefunguje. Máte mít sice smlouvu s 3 500 zařízeními, ale plno dětem nejde sehnat pediatr,“ rozohnila se zástupkyně cizinců žijících v Česku.

Reakce pořadatelky Adámkové, místopředsedkyně správní rady VZP, překvapila i přítomné odborníky. „A poslala jste stížnost na dozorčí radu VZP? Jestli ano, tak to posoudí pan Kalousek,“ odpověděla poslankyně ANO. Bývalý ministr financí a expředseda TOP09 Miroslav Kalousek je vládou jmenovaný místopředseda správní rady VZP. Proti jmenování se původně stavěli například koaliční Piráti, politický matador Kalousek se ale nakonec na lukrativní místo v orgánu největší tuzemské pojišťovny dostal.

Ina Vasileskaya si vyslechla oponenturu také od místopředsedkyně představenstva PVZP Haliny Trskové, která ženě mimo jiné řekla: „Toto pojištění má sloužit lidem, kteří sem jdou pracovat, studovat, nebo jako rodinní příslušníci pracujících nebo studujících lidí. Nemá to sloužit jako zdravotní turistika. Takže jestli si někdo v minulosti myslel, že sem přijde a nechá se tady léčit, tak v pořádku, ať si to domluví a funguje jako samoplátce.“ Janulík doplnil, že podobné námitky tu vůbec zaznívat nemají. Příběh přímo od pacientky naopak ocenil přítomný zástupce ministerstva vnitra Jan Zapletal, vyloženě proti současné podobě monopolu PVZP se postavila za ministerstvo zdravotnictví náměstkyně ministra Hele Rögnerová. 

Odpor ministerstev proti monopolu PVZP na pojištění cizinců ostatně trvá už od minulé vlády Andreje Babiše. Tehdy byli proti hned dva hlavní ministři za ANO – Adam Vojtěch v čele resortu zdravotnictví i ministryně financí Alena Schillerová. Proti se postavily také pojišťovny, podle kterých jde o porušení zásad volného trhu.

sinfin.digital