Unikátní aplikace Lipa Land slibovala překopat principy tuzemského vzdělávání. Namísto toho ale přišel krach, masivní dluhy a vleklé insolvenční řízení. Retailoví věřitelé, kteří do vize podnikatele Tomáše Bárty a jeho skupiny EMTC vložili stovky milionů, zpátky dostanou jen drobné – a to ještě pokud budou mít štěstí. Insolvenční řízení totiž ovládnul pražský podnikatel a vymahač Petr Bujnoch.
Krach EMTC je vedle Zootu, Arca Capital či skupiny Michala Mičky C2H jednou z největších dluhopisových kauz posledních let. Všechny tyto podniky přitom mají jedno společné – na svůj byznys si masivně půjčovaly peníze prostřednictvím emitovaných korporátních dluhopisů. Do těch často vkládaly své (často celoživotní) úspory i malí, retailoví investoři, kteří se nyní snaží domoci alespoň části svých peněz.
Důvodů k optimismu ale v posledních týdnech mnoho nemají. Poté, co soud poslal EMTC loni v září do konkurzu, totiž věřitelský výbor ovládnul pražský podnikatel a spoluvlastník firmy zaměřené na vymáhání dluhů Petr Bujnoch, který si z celkových pohledávek za asi 1,8 miliardy korun nárokuje téměř tři čtvrtě miliardy. Právě do takové výše se kvůli nejrůznějším smluvním pokutám a úrokům vyšplhala původní půjčka za necelých 150 milionů korun, kterou Bujnoch Bártovi poskytnul v letech 2013 až 2019.
Přitom paradoxně, Bárta v posledních letech Bujnochovi z půjčky splatil téměř 200 milionů. Podle analýzy poradenské společnosti Deloitte poslal na jeho účty jako splátku přes 86 milionů korun, dalších více než sto milionů – jak Bárta vypověděl u soudu – pak uhradil v hotovostních platbách. Není však zřejmé, zda u této položky jde o splátku jistiny, nebo úroků.
Právě vysoké úroky jsou přitom důvodem, proč Bujnochovy pohledávky, které částečně přeprodal spřízněným firmám, jež je do insolvenčního řízení přihlásily samostatně, tolik nabobtnaly. Z dokumentů v insolvenčním rejstříku vyplývá, že Bujnoch si kromě různých pokut účtoval i penále půl procenta denně, což znamená úrok přes 180 procent ročně. Proč Bárta na takové podmínky půjčky přistupoval a zda v té době neměl možnost levnějšího financování, není zřejmé.
Ať už si Bárta ve svém – jak konstatoval i insolvenční správce – „letadlu“ za úrok přes 180 procent ročně půjčoval z jakéhokoliv důvodu, výsledkem je, že Bujnoch nyní se svou mnoha set milionovou pohledávkou ovládnul insolvenční řízení. Při případném vyplacení věřitelů jeho pohledávka získá nejvyšší podíl.
Kolik prostředků se nakonec věřitelům podaří z majetkové podstaty dostat, není úplně jasné. Hlavní aktivum společnosti, a jak Bárta opakovaně uváděl ta největší přidaná hodnota byznysu, je vzdělávací aplikace Lipa Learning. Tu se ale zatím zpeněžit nepodařilo. Na konci loňského roku bylo uspořádáno první kolo aukce, ve kterém se měl tento software prodat, kupec se však nenašel.