Hackeři s vyděračskými softwary získali silného protivníka. Čeští experti úspěšně dešifrují a obnovují data obětí kyberútoků

Vyděračským útokům organizovaných hackerských skupin čelí v současné době řada institucí i firem. Ty největší případy se v nedávné minulosti odehrály na IT systémech a datových uložištích Ředitelství silnic a dálnic ČR nebo Fakultní nemocnice Brno. Škody způsobené tímto typem útoků se každý rok takřka zdvojnásobují a jen v roce 2020 činily 20 miliard dolarů. Česká republika patří k celosvětovým lídrům v oblasti kyberbezpečnosti a nejinak je tomu i v oblasti ochrany proti těmto relativně novým druhům kyberútoků.

Firmy se stále častěji setkávají s druhem škodlivého programu „ransomware“ – tento „vyděračský software“ blokuje počítačový systém uživatele nebo šifruje data v něm zapsaná, aby posléze požadoval po oběti výkupné za obnovení přístupu. Některé formy viru šifrují soubory na disku, jiné jen zamknou systém a výhrůžnou zprávou se snaží donutit uživatele k zaplacení.

Česká Callisto Security dešifruje vyděrači zasažená data díky unikátnímu řešení

Po úspěšném spuštění společnosti Callisto Enterprise, která primárně podporuje vývoj blokchainových aplikací a blokchainové sítě Callisto Network, se Skupina Invictus zaměřila na rozvoj divize Callisto Network Security Department, dříve provádějící pouze blokchainové security audity, a založila společnost Callisto Security, jejímž úkolem je boj s nejmodernějšími počítačovými viry. 

Zabývá se však také penetračními testy, kompletními bezpečnostními audity či analýzami a komplexní podporou v mimořádných situacích. Její tým má za sebou mimo jiné vývoj unikátního řešení, které dokáže firmám dešifrovat data a chránit je i před těmi nejpropracovanějšími hackerskými útoky včetně nejagresivnějších typů popsaného „Ransomware Hive verze 5.2.“. Řešení bylo vyvinuto s ohledem na použití výpočetního výkonu z datacenter, která skupina Invictus staví.

„Počet hackerských útoků jak na soukromé uživatele, tak i firmy či veřejné instituce každým rokem exponenciálně narůstá a někteří operátoři hovoří i o stovkách útoků denně na firmy napojené v jejich síti,“ glosuje jednatel společnosti Invictus Development a spoluzakladatel Callisto Security Vladimír Vencálek. 

„Data jsou dnes extrémně cenná a ať už hospodářská nebo jakákoliv jiná válka se může v budoucnu odehrávat právě v kyberprostoru. Proto jsme vyvinuli unikátní řešení využívající grafický procesor k dešifrování celého klíče vyděračského softwaru či programu a obnovení všech zašifrovaných dat oběti takového útoku. Na serverech s operačním systémem Windows umíme obnovit dokonce 100 % dat. Neustále vyvíjíme nová řešení a po posledních bojích víme, že jsme schopni porazit i ten nejmodernější ransomware na světě. Vlastně jsme tu od toho, aby už nikdo nemusel o zaplacení výkupného ani uvažovat a mohl se efektivně bránit. Prostor na spolupráci vidíme jak směrem k soukromému sektoru, tak i veřejným institucím, které jsou, hlavně v současné situaci, terčem častěji než kdy dříve. Když vezmu, že průměrně se škody za takový útok pohybují okolo 50 milionů korun, můžeme podat významnou pomocnou ruku jak při akutním řešení, nápravě, tak i dlouhodobé ochraně,“ dodává Vencálek 

Callisto Network Security Department byla založena v roce 2018 a přispěla ke zlepšení prostředí platforem jako Ethereum, Ethereum Classic, EOS a má za sebou více než 320 bezpečnostních auditů, díky nimž se tým stal lídrem v odvětví krypto-bezpečnosti. V nově vzniklé Callisto Security (skupina InvictusDevelopment) bude CEO Yuri Kharytoshyn, který byl od roku 2018 šéfem Callisto Security Audit department.

Ransomware útoky si můžete najmout na webu. Je to jako frančíza, říká kyberbezpečnostní expert

sinfin.digital