Přibližně pět procent pekárenské kapacity v Česku už muselo kvůli vysokým cenám energií ukončit svou činnost. Celkem až 30 procent pekáren je existenčně ohroženo. V rozhovoru pro newsletter Velký skok to řekl předseda Svazu pekařů a cukrářů v ČR Bohumil Hlavatý. Vláda podle něj zástupcům odvětní nenaslouchá.
Jak fatálně dopadají současné ceny energií na obor pekárenství a cukrářství?
Pekárenství patří mezi energeticky náročná průmyslová odvětví, v potravinářství patří mezi ty energeticky nejnáročnější. V tuto chvíli ceny zejména plynu představují největší náklady pekáren, a předstihly dokonce i náklady na mouku, která sama o sobě zdražila o 80 procent. V loňském roce náklady na plyn tvořily cca 5–8 procent celkových nákladů, nyní hovoříme o 30–45 procent, podle aktuální ceny plynu pro danou pekárnu.
Kolik procent pekáren a cukráren je současnými vysokými cenami existenčně ohroženo?
V tuto chvíli odhadujeme že přímo ohroženo je 20–30 procent pekáren. Pokud však ceny plynu zůstanou na aktuální výši, anebo ještě půjdou nahoru, procento může být ještě vyšší.
Kolik pekáren už kvůli současné situaci muselo ukončit činnost?
V tomto okamžiku jde o přibližně pět procent celkové pekárenské kapacity, což představuje objem asi jedné miliardy korun. V této kalkulaci však nejsou započteny ty pekárny, které od původních majitelů převzali věřitelé, kteří se je pokoušejí resuscitovat a získat tak část peněz, které jim pekárny dlužily, zpět.
Co byste jako profesní organizace od vlády, resp. od veřejného sektoru v současné chvíli očekávali?
Vláda má v podstatě dvě možnosti. Nechat vše na tržním hospodářství, což může vést k nárůstu cen pečiva o desítky až sto procent, a pak kompenzovat extrémně vysoké ceny pečiva ohroženým skupinám obyvatel. Anebo kompenzovat extrémně vysoké ceny energií pekárnám a tak výrazně omezit nárůst cen pečiva.
Obě varianty jsou zcela legitimní a ve finále jde o politické rozhodnutí. Je však nezbytné jej učinit ihned, oznámit jej obyvatelům České republiky, a okamžitě a důsledně podle tohoto plánu postupovat.
V současné době však vláda oznamuje, že bude firmy podporovat a energie kompenzovat, ministr zemědělství bez podkladů a znalosti reálných dat oznamuje pokles cen pečiva, avšak v reálu nepřijímá žádné rozhodnutí. To je bohužel ta nejhorší možná varianta.
Kompenzace cen energií energeticky náročným potravinářským segmentům, tedy pekárnám, může zastavit nárůst cen pečiva. Náš svaz ve spolupráci s Potravinářskou komorou připravil návrh, jak by to mohlo probíhat. Bohužel vláda na naše návrhy nereaguje a ministr zemědělství se s námi setkat nechce a neodpovídá na naše žádosti o setkání.
Přečetli jste si část newsletteru Velký skok, který popisuje aktuální změny v energetice. Jeho odběratelé se navíc dozvěděli:
- Kde vidí expremiér Mirek Topolánek cestu ze současné krize.
- Jaký význam má nově otevřený plynovod mezi Polskem a Slovenskem.
- Aktuality, komentáře, analýzy.