KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Výsledky krajských voleb se budou analyzovat z mnoha perspektiv. Jedna z těch podstatných je přesah k centrální politice a případně nová dynamika vztahů jednotlivých politických stran. A tady platí, že vítězem voleb není jen hnutí ANO, ale také SPD Tomia Okamury a komunisté.
Nelze vyloučit, že jde o zárodek příští vlády. Pro mnohé je to představa skličující, což ovšem neznamená, že není realistická. Měli bychom s ní tedy pracovat jako se scénářem, který bude po příštích sněmovních volbách ve hře. Mnohé naznačí vznik krajských koalic.
Pokud na takovém půdorysu v některém z krajů koalice vznikne, bude možné ji brát jako pokus vyzkoušet si v praxi vládnutí, které se bude následně reprodukovat na centrální úrovni. A tam, kde si bude moct ANO vybrat mezi koalicí přes politický střed a koalicí s extremisty, bude zajímavé sledovat, kterou z nich upřednostní.
Tady je dobré připomenout, že už v letech 2017 až 2021, kdy u moci byla menšinová vláda hnutí ANO a sociálních demokratů, ve Sněmovně existovala funkční záložní většina tvořená právě hnutím ANO, SPD a KSČM. Což byla aliance, kterou si „zezadu“ tak trochu vodil a dirigoval tehdejší prezident Miloš Zeman.
V každém případě nyní platí toto: SPD v minulých krajských volbách získala pětatřicet mandátů, letos posílila na jedenačtyřicet. Také proto mohl letošní volby Tomio Okamura označit za úspěch. Podstatné také je, že jeho formace uspěla ve dvanácti krajích.
Podobně se to má s komunisty. Před čtyřmi lety brali třináct mandátů ve čtyřech krajích. Letos jich získali čtyřicet a uspěli v jedenácti krajích. Nevedlo se jim jen v Karlovarském kraji, v Libereckém pak obdrželi 4,99 procent hlasů a výsledek voleb zde nechají přezkoumat soudem.
Úspěch SPD a KSČM je zásadní, neboť pokud Babiše po minulých volbách něco trápilo, byla to politická izolace. Jeho problém nespočívá ani tak v tom, že by neuměl, a třeba i výrazně, vyhrát volby, ale že po nich nemá s kým sestavit funkční většinu.
Okamura s Konečnou by mohli tuto jeho svízel po příštích volbách do Poslanecké sněmovny vyřešit. Potvrzuje se tak, že se příští volby nemusí rozhodnout ani tak na čele politického pelotonu jako spíš na jeho chvostu: celkový výsledek rozhodnou ty strany, které se pohybují na hraně zvolení.
A tady je dobré připomenout debakl Pirátů, kteří ve všech krajích kromě Plzeňského skončili pod pěti procenty. Je to dvojí hrozba pro současné vládní strany, ilustrovat ji lze na výsledcích krajských voleb v Jihomoravském kraji.
Byl jsem ve štábu koalice SPOLU, kde se po celé sobotní odpoledne řešilo, zda uspěje nějaký její případný koaliční partner tak, aby s ním Jan Grolich a spol. disponovali aritmetickou většinou. Nakonec se tak stalo, SPOLU již podepsalo memorandum o koordinovaném postupu se Starosty a nezávislými.
Klidně to ale také mohlo dopadnout tak, že by jí zisk necelých čtyřiceti procent hlasů nemusel být nic platný. Hnutí ANO mohlo mít těsnou většinu s komunisty a SPD. I na tom lze ukázat, jak vratké jsou vyhlídky současné pětikoalice – obzvlášť v situaci, kdy možná sledujeme začátek konce Pirátů v české politice.
🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.