KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Provozovatelé takzvaných plovoucích barů na Vltavě, prodávajících vodákům alkohol přímo uprostřed řeky, se kontrolorům prokazují povolením pražského magistrátu k veřejně prospěšné činnosti. Zní to možná divně, ale je to tak. A starostové obcí, kempaři i úředníci, kterým jsou plovoucí bary trnem v oku, si s tímto zvláštním způsobem podnikání vůbec nevědí rady.
Posledním pokusem, jak zamezit nelegálnímu prodeji alkoholu na řece, byla nedávná petice provozovatelů vltavských kempů. Všichni od Vyššího Brodu do Českého Krumlova v ní vyzývají policii, živnostenský úřad, finanční správu, celní správu, hygienu a ostatní příslušné „orgány“ k tomu, aby konečně proti plovoucím barům zasáhly.
Nejde jen o zamezení nekalé konkurenci, ale i o to, že plovoucí bary podnikají nelegálně a nemusejí tedy například dodržovat přísné hygienické normy.
I kdyby je ale dodržovaly a měly dokonce povolení k prodeji alkoholu, stejně na řeku nesmějí. Prodej čehokoliv přímo z vodní hladiny totiž výslovně zakazuje tržní řád povltavských obcí. S tímto zákazem si ale provozovatelé barů stejně žádnou hlavu nedělají.
„Minulý čtvrtek jsem byl s policií na řece na kontrole a vyzval brigádníky na plovoucích barech, aby tuto nelegální činnost ukončili. Policie obsluhu ztotožnila a sepsala zápis, se kterým jsem podal podnět k přestupkovému řízení,“ řekl INFO.CZ starosta Rožmberku nad Vltavou Bohuslav Čtveráček.
Druhý den ale byly plovoucí bary podle něj na Vltavě znovu a jsou tam dodnes. A zřejmě tam budou až do konce přestupkového řízení, které se může táhnout mnoho měsíců. Město Vyšší Brod už s tím má také svou zkušenost. Podle velitele vyšebrodské městské policie Daniela Kroba dotáhl městský úřad řízení s provozovatelem barů před časem dokonce až k soudu, mezitím ale žalovaná firma přestala existovat. Ovšem nikoliv plovoucí bary, které dnes provozuje společnost jiného jména.
Povolení k pořádání veřejné sbírky získala firma na neurčito s tím, že ji smí pořádat i formou prodeje domácích limonád.
Komu tento marný boj úřadů s provozovateli několika pramiček přijde jako součást nějakého absurdního divadla, nebude zřejmě daleko od pravdy. A to přitom není všem absurditám ještě zdaleka konec. Starosta Vyššího Brodu Jindřich Hanzlíček už dříve INFO.CZ potvrdil, že se provozovatelé barů ohánějí před kontrolou jakýmsi povolením k charitativní činnosti od pražského magistrátu, která hodlá přímo v Praze prověřit.
INFO.cz se podařilo získat ofocené kopie tohoto „povolení“. O co jde? Oddělení daní, poplatků a cen pražského magistrátu vyhovělo v roce 2021 firmě CS Southern Capital, s.r.o., (jedním z předmětů jejího podnikání je i „hostinská činnost“) v žádosti o pořádání veřejné sbírky. A to za „účelem finančního zajištění pravidelně pořádaných akcí spočívajících v úklidu přírody a krajiny, zejména lesů, luk a říčních koryt“.
Povolení k pořádání veřejné sbírky firma získala na neurčito s tím, že sbírku může pořádat takzvaně jiným způsobem, konkrétně „prodejem domácích limonád“. Výše příspěvku do sbírky, jak povolil pražský magistrát, bude „5 % z prodejní ceny limonády“.
S tímto „povolením k charitativní činnosti“ se nyní vykazuje obsluha plovoucích barů na Vltavě, která ale kromě nealko limonád prodává na pramicích i „mochito“ a další alkoholické koktejly. Přitom na řece, jak už bylo řečeno výše, stejně nic prodávat nesmí.
Přesto bary stále fungují bez velkých problémů a podle všeho budou fungovat i nadále. INFO.CZ požádalo ve středu 21. srpna jak finanční, tak celní správu o vyjádření, zda jsou z jejich pohledu příslušné úřady proti tomuto druhu podnikání uprostřed řeky bezmocné, nebo zda mají nějakou možnost, jak bary z řeky vyhnat. Do chvíle zveřejnění tohoto článku však od žádné správy odpověď nepřišla.
Podobnou zkušenost při pokusech řešit problém s příslušnými orgány mají údajně i kempaři. „Kromě hygieny jsme zatím od žádného z námi oslovených úřadů a institucí odpověď na naši petici nedostali,“ řekl INFO.CZ provozovatel kempu „U Fíka“ a hlavní organizátor petice proti plovoucím barům Martin Bušovský.
Jeden viditelný důsledek ale protestní akce kempařů podle něj přece jen měla. „Zdá se, že se počet kontrol zvýšil, ovšem nikoliv na řece, ale u mě v kempu,“ tvrdí Bušovský.