Medvědí služba českých médií: V honbě za ziskem nahrávají Rusku

KOMENTÁŘ RADKY TYPLTOVÉ | Genocidní vlhké sny Dmitrije Medveděva dostávají v českých médiích nebývalý prostor. Informační hodnota jeho blábolení je nulová. Jde jen o ždímání emocí a kliků. A šíření ruské propagandy.

Mediální prostor se zvrhl v emoční centrifugu. Tím, že média bez hodnotících komentářů publikují (tedy nekriticky přebírají) halucinační apokalyptické vize a dehonestující prohlášení bývalého ruského prezidenta, ale zvyšují dosah myšlenek, které patří jedině do kanálu. 

Těžko říct, kdo je tady užitečný idiot. Medveděv, který tvoří ruským elitám nárazníkovou zónu s lahví od alkoholu, nebo média, která jsou k vyhroceným výrokům přitahována jako můry ke světlu? Medveděv, jehož prohlášení fungují jako záměrná provokace a nástroj propagandy, který má vzbuzovat strach a polarizovat společnost, nebo média padající s rozběhem do pasti senzacechtivosti – místo toho, aby analyzovala nebo odsoudila obsah jeho slov?

Domovská stránka Seznamu a otvírák Novinek

Zrádný výsměch

Spoléhají média na to, že výkřiky do tmy Putinovy podržtašky jsou všem jen k smíchu? Ironizace absurdních výroků může sloužit jako forma psychologické úlevy. Jaderná apokalypsa jako taková k smíchu není, výsměch ale vytváří falešný pocit kontroly nad situací. 

Normalizace a bagatelizace bizarních prohlášení, které oslabují autoritu ruských představitelů, ale může vést k tomu, že se přestaneme zabývat reálným nebezpečím. Lidé mohou začít vnímat i zbytek ruského vedení jako komickou partu, což by mohlo vést k podcenění jejich schopnosti realizovat skutečné hrozby. 

Když se navíc „zpravodajství“ změní v satirickou show, legitimizuje se genocidní rétorika a posunují hranice akceptovatelného. Toxická propaganda, jakkoli nemyslitelná, posiluje i úzkost a strach. Následně ale vede i k apatii, emocionální otupělosti a cynismu.

Rusko už zase straší jadernými zbraněmi. O náladě v Kremlu to vypovídá víc, než by bylo Putinovi milé

Co dokázal Medveděv?

Medveděv nebyl vždy k smíchu. V minulé dekádě představoval naději. Jeho námluvy se Západem sledoval celý svět se zalíbením. „Lidská Potěmkinova vesnice“ se ale dávno zbortila a kdysi respektovaný politik se stal jen figurkou na šachovnici ruské propagandy. 

Dmitrij Anatoljevič Medveděv, bývalý prezident Ruska, který si v Americe dával burgery s Obamou a od Steva Jobse dostal iPhone 4 den předtím, než byl uveden na trh, býval vnímán jako liberál. Stal se z něj propagandista tvrdící, že Ukrajina je součástí Ruska, které nemá žádné hranice a neustále prostřednictvím klávesnice ponouká k radikální bojové akci. 

Vystudovaný právník přitom nikdy nesloužil v armádě ani neabsolvoval povinnou vojenskou službu. Přesto (nebo právě proto?) se nerozpakuje vyhrožovat celému světu invazí a jadernými zbraněmi. Mimochodem, na vojně nebyl ani Vladimir Putin, který místo toho sloužil v KGB. 

Prezidentskou funkci Medveděv zastával od roku 2008 do roku 2012. Nejmladší ruský prezident (v době zvolení mu bylo jen 42 let) jednal tehdy skutečně velmi prozápadně. Třešničkou na dortu bylo, když nechal v roce 2011 vystoupit na Rudém náměstí, které běžně hostí vojenské přehlídky, kapelu Linkin Park.

Zdálo se, že Medveděv vnímá Rusko jako součást civilizovaného západního světa, nikoli jako samostatnou civilizaci, jak o Rusku smýšlí Putin. A že svět se stává bezpečnějším místem a napětí mezi dvěma zeměmi s největším jaderným arzenálem mizí. 

Z liberálního prezidenta dvorním šaškem. Dmitrij Medveděv se snaží zalíbit silovikům v Kremlu, ti ho ale neberou vážně

Proč Medveděv tolik štěká a chrochtá?

Jenže pak „břichomluvec“ Putin loutku odložil, vrátil se na scénu sám a dosud z ní neslezl. Medveděv ztratil zbytky svého vlivu. Někteří spekulují, že byl odklizen do ústraní kvůli problémům s alkoholem, které se projevovaly i při veřejných vystoupeních, kdy na akcích často usínal. V roce 2020 byl odvolán z funkce premiéra a od té doby zůstává jen symbolickým členem vládních orgánů, například místopředsedou Rady bezpečnosti Ruské federace.

Medveděv v jednom ze svých telegramových extempore nazval všechny nepřátele Ruska „tlupou šílených nacistických narkomanů, štěkajícími psy ze západní boudy a nesourodým houfem chrochtajících prasátek“. Často obviňujeme ostatní ze svých vlastních prohřešků… 

Proč ale tolik štěká a chrochtá? Dokazuje tak, že už není liberálem, kterýžto postoj aktuálně v Rusku není v kurzu a mohl by vyústit v „sebevraždu skokem z okna“? Nebo hraje nadále podle Putinových not a dává veřejnosti najevo, že nemůže být pro současného prezidenta konkurencí, protože mu definitivně hráblo? Putin z toho logicky vychází jako racionálnější a umírněnější politik, který zemi dokáže provést krizí (kterou sám rozpoutal). 

Nebo prostě opravdu jen moc chlastá? Podle zjištění investigativního serveru The Insider, který ruský režim vede jako „zahraničního agenta“, se publikace Medveděvových skandálních příspěvků na sociální sítě pozoruhodně shoduje s masivními dodávkami vína z jeho toskánského vinařství Fattoria della Aiola, se kterým ho spojil už v roce 2017 Alexej Navalnyj a jeho antikorupční fond. Víno z italských vinic do Ruska stále proudí, navzdory sankcím.

Ukrajinští představitelé mluví spíše o vodce. Bývalý ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba prohlásil pro německý deník Bild, že „Medveděv by měl pít méně vodky, než vleze na Telegram.“

Bizarní projevy Dmitrije Medveděva budí řadu otázek. Co ruský exprezident sleduje svými výpady vůči Ukrajině?

A co na to Elon Musk?

Po vpádu Ruska na Ukrajinu Twitter oznámil, že bude označovat příspěvky a omezí dosah tweetů, které odkazují na ruské státní zpravodajské zdroje. O rok později toto opatření v tichosti zrušil

Loni v dubnu se Dmitrij Medveděv na Twitteru (nyní X) vášnivě vyznal ze svého vztahu k Ukrajině. V příspěvku o 645 slovech nazvaném „Proč zmizí Ukrajina? Protože ji nikdo nepotřebuje“ nazval Ukrajinu „nacistickým režimem“, „parazity sajícími krev“ a „roztrhanou chundelatou a mastnou dekou“.

Štvavá rétorika provozovatele sociální sítě nikterak nevzrušila. Elon Musk na dotaz, proč tohle dovolí, odvětil: „Všechny zprávy jsou do určité míry propaganda. Ať se lidé rozhodnou sami.“ Ruská tisková agentura TASS to samozřejmě kvitovala. Parta užitečných idiotů se rozrůstá. 

Svým způsobem má ale Musk pravdu. Proto by měla (nejen) česká média intenzivně zvážit, zda jim kliky stojí za to, že šíří ruskou propagandu.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Rusku pod tlakem sankcí dochází technika i lidé. Putin ale poslouchá zbrojaře, ne ekonomy

Represe, korupce, mobilizace: Proč se pro stále více migrantů do Ruska stává jejich sen noční můrou

Rusko se bojí pravdy. Oprátka se stahuje už i kolem Telegramu a YouTube

sinfin.digital