Zrušení veškerých cel pro unijní dovoz, zjednodušení podmínek pro investory nebo poskytovatele služeb, kteří míří na novozélandský trh. To jsou jen některé z mnoha přínosů, které i českým firmám přináší smlouva o volném obchodu mezi EU a Novým Zélandem.
Po dvanácti kolech vyjednávání a následné ratifikaci Evropským i novozélandským parlamentem vstoupila letos 1. května v platnost vzájemná dohoda o volném obchodu. Dohoda přináší vedle řady výhod pro obě strany v oblasti obchodu zbožím, službami, přeshraničních investic či přístupu k veřejným zakázkám i jasnou podporu mezinárodního obchodu založeného na pravidlech.
Jedná se o dohodu mezi Novým Zélandem a Evropskou unií, která se vztahuje také na Andorrské knížectví a Republiku San Marino. Otevírá se tak i pro české exportéry trh, kde je podle Světové banky vůbec nejjednodušší podnikat. Podle Milken Institutu nabízí tento trh nejlepší investiční příležitosti v asijsko-pacifickém regionu a Transparency International řadí Nový Zéland mezi země takřka bez korupce.
Navíc jak uvádí Craig Hawke, velvyslanec Nového Zélandu v České republice, díky dohodě má nyní „...úplně každé zboží vyvážené z České republiky na Nový Zéland bezcelní přístup, což například pro vývoz strojů znamená ušetření na clech až ve výši 10 procent. Spolu s odstraněním cel obchod usnadní také moderní pravidla původu a jednotnější standardy.“
K dovozu do Česka Craig Hawke ještě dodal: „EU odstraní všechna zbývající cla na průmyslové výrobky z Nového Zélandu a na většinu zemědělských produktů. U ostatních zemědělských výrobků budou cla odstraňována postupně nebo se navýší kvóta pro jejich dovoz. Zjednoduší a zlevní se tak import široké škály vysoce kvalitního novozélandského hovězího masa, medu, kiwi a vína. Nový Zéland je také proslulý svou udržitelnou produkcí mořských plodů.“