KOMENTÁŘ ALEXANDRY UDŽENIJE | Jedním z problémů, který Prahu dlouhodobě trápí, je bezesporu nedostatek nájemního bydlení. Co se týká výstavby nových bytů, máme jasné a konkrétní plány, které ale bohužel brzdí zdlouhavý proces schvalování jednotlivých projektů. Zcela objektivně tak musím říct, že „z papíru“ do „reality“ se naše plány přenesou až za několik let. Do té doby musíme jako politici ve vedení města najít co nejvíce jiných možností, jak potřebu bydlení pro jeho obyvatele saturovat. A odkup objektů České pošty, kterých se nyní v rámci restrukturalizace zbavuje a které jsou vhodné pro bydlení, je jednou z možností.
Ano, takové řešení samozřejmě není samospasitelné, nicméně situace je taková, že opravdu každý byt se počítá. Pro někoho může být byt jen „pár metrů čtverečních plochy“, ale pro druhého představuje splněný sen a první krok k lepšímu životu, a tak bychom se na to měli dívat. Proto se nelze divit našemu rozčarování s primátorem Svobodou, když jsme se dozvěděli o plánované dražbě objektu České pošty v Moravské ulici v Praze 2 (která se měla konat 16. května), jež bylo opravdu na místě. Dohoda totiž byla taková, že pošta na základě znaleckých posudků osloví s prodejem nejdříve obec. Jenže nic takového se nestalo a my jsme se o prodeji dozvěděli až v elektronické aukci v podstatě z médií. Takto by to ze strany České pošty nešlo!
Celou Prahu skutečně trápí nedostatek bytů, což jako starostka Prahy 2 i jako náměstkyně primátora pro tuto oblast mohu jen potvrdit. Stejně tak jako mohu potvrdit snahu městských částí i hlavního města jako takového, abychom měli možnost nabídnout byty potřebným a nezapomínat v této škále zájemců o bydlení na mladé lidi, k čemuž bohužel v praxi dochází. Když si mladí lidé žádají o pronájem obecních bytů, často propadnou sítem pravidel na úplné dno.
Tímto rozhodně nechci nijak zpochybňovat potřebu bydlení pro seniory, zdravotně i tělesně postižené nebo další lidi v sociální tísni, naopak. I proto pro ně již teď děláme opravdu maximum, jen nesmíme zapomínat ani na ty, kteří jsou teprve na startu svého pracovního a rodinného života a je rovněž potřeba jim v tomto kroku pomoci.
Ceny bytů i pronájmů se v Praze vyšplhaly tak vysoko, že velká část mladých lidí (a rodin), přestože chodí do práce, nemůže dosáhnout na hypotéku a stěží zaplatí i komerční nájem. V mnoha evropských metropolích existují iniciativy, které se snaží zlepšit tuto situaci na trhu s bydlením, která není zdaleka jen pražským problémem. Například Vídeň nabízí levné byty pro mladé ve věku od 18-35 let prostřednictvím programu Wohnen für Alle (bydlení pro všechny) a v rámci sociálního bydlení jsou městské byty poskytovány těm, kteří nemají dostatek financí na nákup nebo pronájem soukromého bydlení.
V Berlíně je podobný projekt pro stejnou věkovou kategorii, který se zaměřuje zejména na studenty, absolventy a mladé rodiny. V Amsterdamu je dokonce projekt zaměřený přímo na bytovou politiku studentů, stejně jako v Kodani nebo Stockholmu, přičemž ve výčtu měst, která pomáhají mladým lidem s bydlením, by šlo dále pokračovat.
V mnoha zemích si zkrátka uvědomují, že bydlení pro mladé rodiny (a například i zdravotníky nebo pracovníky v sociálních službách) bylo dlouho opomíjené a že je potřeba i v téhle rovině nastavit nějakou rovnováhu. I u nás v Praze to musíme co nejrychleji napravit. Možný první krok vidím právě v tom, že by v objektu České pošty v Moravské ulici po jeho odkupu ze strany města mohly vzniknout právě startovací byty pro mladé.
Koupí této nemovitosti bychom navíc určitě předešli i jednomu z největších současných „strašáků“ pražských rezidentů v podobě krátkodobého pronajímání soukromých bytů např. prostřednictvím Airbnb. Takto jsou v Praze pronajímány tisíce bytů a lidé, kteří bydlí v domech, kde jsou tyto pronajímané byty, jsou často bezradní a vystaveni velkému nekomfortu, hluku a nepořádku. Ostatně polovina takto pronajímaných bytů je právě v oblasti Prahy 1 a Prahy 2.
Sečteno, podtrženo, navrhované řešení v podobě přeměny budovy pošty na byty pro mladé by bylo výhrou pro všechny, jak pro město, kterému by to pomohlo s řešením bytové krize, tak pro mladé, kteří by měli možnost zvýhodněného bydlení, a v neposlední řadě i pro starousedlíky, kteří by měli nové sousedy a ne jen zástupy turistů bez vztahu k místu.