Nastal čas na prohloubení vztahů EU s Tchaj-wanem

Jiří Pospíšil

KOMENTÁŘ JIŘÍHO POSPÍŠILA | Na minulém plenární zasedání EP se udál i jeden historický okamžik. Bylo to totiž vůbec poprvé, kdy EP i z iniciativy frakce Evropské lidové strany projednal a schválil komplexní zprávu zaměřující se výhradně na vztahy mezi EU a Tchaj-wanem. EP tím vydláždil cestu zejména Komisi, která před měsícem představila svou indicko-pacifickou strategii, a dal jasně najevo, jak velký význam přikládá začlenění Tchaj-wanu do politiky EU ve vztahu k tomuto regionu. Nepřekračujeme červené čáry a naopak chceme zachovat status quo v Tchajwanském průlivu a požadujeme, aby pevninskou Čínou nebyly podnikány žádné jednostranné kroky a už vůbec ne násilné povahy.

Tchaj-wan je stejně smýšlející partner, se kterým jako Evropané sdílíme řadu společných hodnot. Proto je s ohledem na silnou tchajwanskou demokracii a technologicky vyspělou ekonomiku důležité, aby EU a Tchaj-wan pracovaly na vytvoření komplexního a posíleného partnerství.

A to bez ohledu na to, že pevninská Čína je alergická na jakékoliv projevy náklonnosti k Tchaj-wanu. Není totiž těžké odhadnout, co ji nejvíc dráždí: to, že kousek od jejího pobřeží existuje ostrov, který demokratickým a prosperujícím způsobem organizuje čínskou společnost, a je tedy prakticky opakem komunistického státu jedné strany.

Jsem v této souvislosti hrdý na to, že český Senát a jeho předseda patří k těm, kdo se čínským zastrašováním a výhružkami nenechají odradit od udržování vztahů s Tchaj-wanem a jeho představiteli. Jsou tak příkladem i pro další státy a instituce v EU a jejich přístup vyzdvihla i zmíněná rezoluce EP schválná minulý týden, která zdůraznila, že Česká republika a všechny svrchované země mají právo rozvíjet s Tchaj-wanem hospodářskou a kulturní spolupráci.

Rozhořčené čínské reakce na jakékoliv vtahování Tchaj-wanu do mezinárodní spolupráce mohou pramenit i z toho, že čínská diktatura nečekala, že jí Tchaj-wan bude schopen takto vzdorovat. A koneckonců i nám v Evropě může být Tchaj-wan inspirací například v tom, jak si vybudoval odolnost vůči čínským kybernetickým útokům a hrozbám.

Čína bere existenci Tchaj-wanu jako provokaci. Pro nás Evropany je ale naopak potvrzením toho, že právo na život v demokracii mají lidé všude na světě, i v těsném sousedství totalitní velmoci. Proto jsem přesvědčen, že bychom měli s Tchaj-wanem udržovat těsné vztahy a zahájit jednání o prohloubení ekonomické spolupráce.

Frakce Evropské lidové strany v EP, jejímž jsem členem, v tomto ohledu patří k silným zastáncům a podporovatelům uzavření dvoustranné investiční dohody mezi EU a Tchaj-wanem. Ta by mohla například zajistit dodávky čipů a polovodičů z Tchaj-wanu do EU, jejichž nedostatek těžce doléhá například na automobilový průmysl v EU, a usnadnit tchajwanské investice v této oblasti v EU. Proto jsme vyzvali Komisi, aby v tomto ohledu na členské státy tlačila, a to i s argumentem, že pokud jsme byli schopni k dohodě dospět s totalitní částí čínské společnosti (byť je nyní schvalovací proces pozastaven), neměli bychom se rozpakovat uzavřít ji i s její demokratickou částí.

sinfin.digital