KOMENTÁŘ JIŘÍHO POSPÍŠILA | Až odbije silvestrovská půlnoc, bude do startu českého předsednictví zbývat už jen pouhý půlrok. Předcházející vláda Andreje Babiše skoro nic nepřipravila, takže teď nové ministry čeká přípravný sprint. Nová vláda vidí naše postavení naštěstí jinak než předcházející kabinet, takže doufám, že naše předsednické priority budou ambiciózní a budou odpovídat na aktuální potřeby jak České republiky, tak celé EU.
Nechci tady ale jen obecně psát, že potřebujeme kvalitní priority, odpovídající našim národním zájmům. Spíše upozorním na konkrétní oblasti, kde můžeme jako předsednická země, pokud budeme dobře připraveni, sehrát důležitou roli.
Když jsem před 12 lety sloužil jako ministr spravedlnosti v době historicky prvního českého předsednictví, bylo naším sloganem „Evropě to osladíme.“ Kdybychom dnes tehdejší předsednické heslo chtěli parafrázovat, nabízelo by se vzhledem k aktuální situaci na starém kontinentu třeba, že „Evropě zatopíme“. Problém cen a dostupnosti energie totiž jistě zůstane klíčovým i za půl roku, až budeme předsedat. Ani v druhém pololetí roku 2022 navíc ještě nemusí být dokončen boj o statut jaderné energetiky z pohledu jejího posouzení jako ekologického zdroje.
Posunout rozhodování v klíčové věci budeme moci také při aplikaci plánu Fit for 55, který má realizovat cíle Zelené dohody pro EU. Jako jedna z nejprůmyslovějších zemí EU tak budeme mít příležitost propojit průmyslový a ekologický pohled, což je ostatně i mě blízký postoj, který v Evropském parlamentu prosazuje klub Evropské lidové strany (EPP), jehož jsem jako europoslanec členem.
Podobně budeme moci vystupovat i při schvalování nových emisních norem Euro 7 pro automobily. I tady pro nás bude výhodné, že budeme předsedat jako země, která sama patří k nejsilnějším producentům aut a dílů k jejich výrobě v celé Unii.
V oblasti pro nás tolik důležitého společného trhu bychom měli zatlačit v přijímání společných norem, které se týkají oblasti e-commerce, protože v tomto sektoru jsme evropským lídrem. K dokončení jednotného digitálního trhu může přispět schválení důležitých norem, které jsou teď v Unii projednávány, ať už se jedná o finální verzi aktu o digitálních trzích či aktu o digitálních službách.
Na stole budeme mít jako předsednická země také další rozvíjení toho, co EU nazvala svým Strategickým kompasem. Ten má v oblasti bezpečnosti připravit Unii lépe na budoucí krize a posílit její kapacity připravené na nejrůznější bezpečnostní krize reagovat. To zní dobře a je to správné, ale podle mého názoru by tento nástroj neměl vést k tomu, abychom například v rámci EU suplovali NATO. I v tomto směru bychom mohli jako předsedající země Rady ovlivnit klíčová rozhodnutí.
Když dokážeme už jen v těchto oblastech ovlivnit chod EU, bude naše předsednictví úspěšné.