KOMENTÁŘ JIŘÍHO POSPÍŠILA | Je dobře, že Evropská unie našla tento týden cestu k embargu na ruskou ropu. Je jenom částečné, ale přesto je to krok správným směrem. Sám bych šel dál, ale v nynější situaci se asi nedalo dosáhnout víc, a nutno dodat, že tento kompromis mezi evropskými zeměmi byl ze strany zastánců tvrdého postupu vůči Rusku velmi tvrdě vykoupen.
Neschopnost dohodnout se na detailech embarga na ropu celý měsíc blokovala přijetí šestého sankčního balíčku. Zároveň se délka jednání už začínala negativně podepisovat na reputaci EU, které se do té doby dařilo vůči Rusku vystupovat jednotně a rozhodně. Ano, cesta k dohodě byla na můj vkus příliš dlouhá a komplikovaná a svůj díl odpovědnosti na tom nese i Komise. Ta svůj návrh na zavedení ropného embarga zveřejnila dříve, než ho měla dostatečně předjednaný a vykomunikovaný se všemi členskými státy.
Je ale správně, že EU jako celek dokázala tyto obtíže nakonec překonat a na mimořádném summitu lídrů členských států dospěla k dohodě, která zasáhne Putinův režim víc než cokoliv dosud.
Trojský kůň z Budapešti
Značně mě ale překvapil přístup Maďarska. Asi skoro každý čekal, že bude dělat určité problémy, ale že nechá situaci zajít až na samý okraj propasti, mě osobně zaskočilo. Rozsah Orbánova nadřazení svých vlastních zájmů nad kompromis v EU už bohužel dokazuje, že se Maďarsko dostalo do pozice trojského koně, který přímo či nepřímo pomáhá ruským zájmům.
Maďarské zdržování a licitování se navíc odehrálo v momentě, kdy se Ukrajina s vypětím všech sil brání ruské přesile, a je tedy třeba přijímat rychlá rozhodnutí s patřičnými dopady. Maďarsku očividně nevadí dál krmit miliardami eur Putinovu válečnou mašinérii, která na Ukrajině vraždí, ničí a drancuje a krade Ukrajincům území, majetek i obilí.
Last minute s Kirillem
Vrcholem byl ale závěrečný maďarský tah Kirillem, kdy Viktor Orbán nejprve na bruselském summitu lídrů souhlasil s ropným embargem, pokud se zatím nedotkne ropovodů, ale „jen“ ropného dovozu po moři, ale následně si stejně neodpustil další „kličku“. Jeho velvyslanec v Radě EU totiž ve čtvrtek odmítl celou dohodu definitivně schválit, pokud nebudou z šestého balíčku ještě vyňaty sankce proti hlavě ruské pravoslavné církve a ideologickému podporovateli Putinova válečného tažení – patriarchu Kirillovi. Sankce proti němu by prý útočily na svobodu náboženského vyznání. Zbytek EU zatnul zuby a Maďarům i v tomto hrubém nátlaku ustoupil, aby prosadil dílčí embargo na ruskou ropu.
Litevský zástupce v Radě EU to komentoval slovy, že teď je na řadě 7. balíček, kterému pracovně říká KGB, tedy Kirill, gas (plyn), banks (banky). Bylo by to pěkné, ale bojím se, že s Orbánem se už bohužel v sankcích o moc dál nedostaneme. I když nám zdravý rozum a zvyšující se ruský tlak v Donbase velí opak.