Minulý víkend jsem mohl i s rodinou strávit díky kamarádovi, který tam pracuje na české ambasádě, ve Vídni. Užili jsme si to náramně. Na hlavní město Rakouské republiky spadlo několik desítek centimetrů sněhu, takže to byla předvánoční romantika se vším všudy, devítiletý syn byl nadšený. V sobotu ráno, při snídani, mě navíc na titulní stránce novin Die Presse zaujala upoutávka na celostránkový rozhovor uvnitř listu s legendárním českým fotbalistou Antonínem Panenkou (* 1948). Že o jeho pětasedmdesátinách psaly minulou sobotu české noviny a servery, je jaksi samozřejmé; ale že na něj nezapomněly ani ty rakouské, a to nejen proto, že část kariéry hrál za Rapid Vídeň, bylo moc hezké a upřímně mě to zahřálo u srdce.
Ďolíček, místo fotbalu zaslíbené
Dnešní text nemůže nebýt osobní, a to hned z mnoha důvodů.
První je ten, že slavný gól na mistrovství Evropy v Bělehradě v roce 1976, kterým Panenka v penaltovém rozstřelu „potupil“ západoněmeckého (jak se tehdy říkalo) gólmana Seppa Maiera (jenž mu to údajně dlouho zazlíval), byl – v tehdy necelých jedenácti letech – jedním z mých prvních (ne-li úplně první) velkých fotbalových zážitků. Na euforii, kterou jsme doma s rodiči prožívali, jako sportovní fanatik nikdy nezapomenu, a nedávný oslavenec Antonín Panenka na tom má hlavní zásluhu.
Druhý důvod spočívá v tom, že již téměř patnáct let bydlíme ve Vršovicích, ve starém činžovním domě z přelomu dvacátých a třicátých let minulého století, odkud vidíme z okna na celý Ďolíček, na celé hřiště. Díky tomu jsem, takřka pravidelně, svědkem zápasů místních Klokanů a fascinující atmosféry, která je s tímto klubem a stadionem spojená.
Když se začne v sobotu nebo v neděli odpoledne scházet „bohemácký lid“, je to pro tuhle část Vršovic veliký, nejen sportovní svátek. Bohemáčtí fanoušci jsou neobyčejně věrní (však si také užili svoje, včetně bojů o zachování vlastního stadionu), nejen „kotelníci“ na severní straně, a to jak vůči současným hráčům, tak vůči legendám, ke kterým náš oslavenec patří.
Osobně jsem Antonína Panenku poprvé potkal právě v Ďolíčku, kde se ochotně vyfotil s mým malým synem a se spoustou dalších fanoušků, kterým tím udělal obrovskou radost. O několik let později jsme spolu dělali (myslím že hned dva) rozhovory v Rádiu ZET, kde jsem tři a půl roku moderoval Interview Martina Kováře, a hlavně jsme spolu natočili jeden z dílů mého podcastu Historie očima Martina Kováře, věnovaný Panenkově veliké fotbalové kariéře.
Po žádném jiném dílu HOMK na INFO.CZ jsem nedostal od posluchačů tolik e-mailů a tolik proseb o kontakt na svého hosta (kterým jsem přirozeně nemohl vyhovět) jako tehdy, úplná záplava to byla…
Fotbalová kariéra jako málokterá
Vždyť má také Antonín Panenka za sebou kariéru, jako málokterý český/československý fotbalista. Ke kopané se dostal už jako kluk, tatínek ho vodil o víkendech na jeden fotbalový mač za druhým. Když ho chtěl začít hrát aktivně, skončil nakonec v Ďolíčku (v konkurenčním klubu, který nebudu jmenovat, jej tehdy odmítli, protože se jim – jak mi bylo řečeno – zdál příliš křehký), a pak zůstal Klokanům věrný obrovskou část své kariéry.
Po učednických letech strávených v týmech TJ Spartak Praha Stalingrad (ano, taková byla tehdy doba: 1958–1964) a zčásti paralelně v TJ ČKD Praha (1961–1964), nastoupil poprvé za Klokany k ligovému mači v březnu 1968 v Teplicích, čímž jeho kariéra začala naplno.
A že to stálo za to! První ligový gól vstřelil Antonín Panenka v říjnu 1969 v Ostravě proti tamnímu Baníku a Bohemka díky němu vyhrála 1:0; za československou reprezentaci nastoupil prvně jako čtyřiadvacetiletý v září 1973 proti Skotsku, které jsme porazili 2:1.
V československé lize odehrál celkem – ve všech případech v zelenobílém dresu – 230 zápasů a dal v nich 76 gólů, za národní tým hrál v 59 zápasech a dal v nich 17 branek. Jediné, co Panenkovu domácí kariéru tak trochu „kazilo“, byl fakt, že se s Bohemkou nestal mistrem ligy. Tým z Ďolíčku na něj totiž pod vedením trenérů Tomáše Pospíchala a Jozefa Zadiny dosáhl až v sezóně 1982/1983, kdy už „Tonda“ válel za výše zmíněný Rapid Vídeň.
Jinak ovšem fotbalový pánbůh nadělil Panenkovi všechno vrchovatě – talent i štěstí. Vedle titulu mistra Evropy z roku 1976 je také držitelem bronzové medaile z evropského šampionátu z Itálie z roku 1980 a nejlepším československým fotbalistou z téhož roku, legendárním, takřka neomylným „exekutorem“ pokutových a přímých kopů, a (a to zejména) miláčkem fanoušků nejen ve Vršovicích, ale v celé naší republice.
Ano – „Toníka“ Panenku, jak mu mazlivě s láskou říkali a říkají, respektovali a milovali i slávisté a sparťani, stejně jako fandové Baníku či Olomouce. Kromě nesporně ojedinělého „fotbalového kumštu“ za to mohla jeho otevřenost, férovost, ochota mluvit s lidmi, fotit se s nimi a podepsat se jim – což nebylo u všech hráčů zdaleka samozřejmé.
Když jsem se na to Antonína Panenky v HOMK ptal, říkal mi, že když už „dostal od pánaboha takový dar“, pokládal za samozřejmé, že to bude lidem, kteří ho mají rádi, nějakým způsobem vracet. Prostě formát, hráč i člověk par excellence!
Vídeň, Vídeň!
V době, kdy byl Antonín Panenka jako fotbalista na vrcholu kariéry, byl odchod do zahraničního západního klubu, za „železnou oponu“, mimořádnou vzácností, privilegiem, jehož se dostalo jen těm v nejlepším slova smyslu nejzasloužilejším hráčům. Panenka k nim, naštěstí pro něj, patřil.
Komunističtí funkcionáři jej nicméně do vídeňského Rapidu uvolnili až v roce 1981, kdy mu bylo třiatřicet let – tedy ve věku, kdy většina fotbalistů svoji kariéru uzavírala.
„Tondu“ přitom v Rakousku čekal druhý, vůbec ne krátký fotbalový život. Od února 1981 do června 1985 sehrál za Rapid Vídeň 139 zápasů, v nichž dal – jako záložník – 63 gólů, dvakrát se s ním stal rakouským mistrem (v sezónách 1981/1982 a 1982/1983), třikrát vyhrál rakouský pohár, v sezóně 1983/1984 se stal dokonce nejlepším střelcem Rapidu, když předstihl legendárního útočníka Hanse Krankla. A v sezóně 1984/1985 si jako první československý fotbalista zahrál finále evropského poháru, konkrétně Poháru vítězů pohárů (PVP), v němž ale Rapid bohužel prohrál s anglickým týmem FC Everton 1:3.
Jinak se během Panenkových „rakouských let“ de facto opakovala jeho česká/československá kariéra. Pro svůj kumšt, pro svoji fotbalovou genialitu, milimetrové přihrávky a centry, góly i laskavou a přátelskou povahu se stal – bez přehánění – miláčkem Vídně a užíval si to, co bylo většině jeho kolegů z komunistické republiky zapovězeno. A také – opět zaplať pánbůh – vydělal nějaké peníze.
Sám nejednou označil roky v Rapidu za svá „nejkrásnější fotbalová léta“. Kdyby byl býval mohl hrát v zahraničním klubu dříve a podle svých představ, mohl být nejen dokonale „zajištěný“ – jak říkávají sportovci „na zbytek života“, ale i mezinárodní fotbalovou superstar, tedy nejen českou/československou, respektive rakouskou, ve stylu Messiho.
Panenka
Uznání se ale Antonín Panenka dočkal i ve velkém světě. Kromě již zmíněných evropských šampionátů si zahrál také na mistrovství světa ve Španělsku v roce 1982 (kde ale reprezentační tým vedený Jozefem Venglošem propadl) i v mnoha exhibičních a benefičních zápasech („utkání hvězd“) s nejlepšími hráči planety.
Vtipná a o mnohém vypovídající je také skutečnost, že je jediným světovým fotbalistou a nejspíš i sportovcem obecně, po němž je pojmenován časopis – Panenka. Vychází od roku 2011 ve Španělsku, konkrétně v Barceloně, první číslo si čtenáři a fandové mohli přečíst u příležitosti pětatřicátého výročí „Tondovy“ penalty v Bělehradě 20. června, a má veliký úspěch; v červnu 2021 vyšlo ostatně první číslo Panenky i česky. Jak už jsem řekl, „kdo z vás to má, dámy a pánové?“ 😊
Narozeniny
Jakkoli to zní neuvěřitelně – zvlášť vezmeme-li v potaz, v jaké je formě –, je Antonínu Panenkovi, hrdinovi našeho/mého dětství a mládí, sedmdesát pět let.
Dosáhl myslím téměř – zdůrazňuji „téměř“ – všeho, čeho mohl kluk z Prahy milující fotbal dosáhnout. Nejen ve sportu, ale i v životě, včetně ocenění od politiků. Prezident Václav Klaus mu v roce 2008 udělil státní vyznamenání – Medaili za zásluhy I. stupně a rakouský prezident Alexander Van der Bellen, fanoušek vídeňského Rapidu, mu natočil k narozením milé, dojemné video, které mu určitě udělalo radost.
🇨🇿 Antonínu Panenkovi popřál také rakouský prezident a velký fanoušek Rapidu Vídeň Alexander Van der Bellen.
— Bohemians Praha 1905 (@bohemians1905) December 2, 2023
🇬🇧 Antonín Panenka was also congratulated by Austrian President and Rapid Vienna Fan Alexander Van der Bellen.#BOHEMKADOTOHO pic.twitter.com/d38DT6ky0l
Největší radost ale podle mě musí mít Antonín Panenka z přízně, kterou jej už více než půlstoletí zahrnují jeho fanoušci, a to už několika generací. Fakt, že ho zná a má ho rád (mimo jiné proto, že jsem mu pustil spoustu „Tondových“ gólů v počítači) můj devítiletý (!) syn (společnou fotografii má ve svém pokoji nad stolem), mluví za vše.
Tak hlavně hodně zdraví, milý „Tondo“, milý pane Panenko, ať Vás život baví a ať děláte svým fanouškům i dál hodně radosti.
Srdečně Váš vděčný
Martin Kovář