A vítězem se stává… Katar

Tomáš Stingl, ExportMag.cz

Před pár lety ho chtěli arabští sousedé obchodně zničit. Místo toho letos Katar vystupuje na vrchol: jeho plyn má v době protiruských sankcí zachránit Evropu. A na malý pouštní stát u Perského zálivu letos upře zrak celá planeta, protože bude hostit mistrovství světa ve fotbale.

V roce 2016 by na Katar nikdo nevsadil ani zlámaný rial. Proti maličkému státečku velikosti Středočeského kraje se spojili všichni silní arabští sousedé a rivalové. Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt tehdy uvalily na Katar obchodní i dopravní blokádu. Oficiální záminkou byla jeho údajná podpora teroristických skupin a blízké vztahy s Íránem.

Ve skutečnosti ale mohly patřit mezi důvody i určitá žárlivost na rostoucí plynové bohatství Kataru, konkurenční boj s jeho firmami a také nespokojenost s katarskou televizní stanicí al-Džazíra, která má v arabském světě velký vliv, ale jejíž zpravodajství se zejména Saúdům nezamlouvalo.

Rozkol mezi arabskými sousedy vyvrcholil v roce 2019, kdy Katar vystoupil z ropného kartelu OPEC. A pak ještě přišla pandemie a propad cen komodit. Kataru se začaly tenčit finanční rezervy a se zemí, kde tvoří 90 procent všech příjmů z exportu prodej ropy a plynu, to nevypadalo dobře.

Ale ekonomická štěstěna je vrtkavá a v posledním roce se rázem z Kataru stává naopak pán situace. Ceny komodity vylétly vzhůru. A arabské mocnosti loni po jednáních izolaci země ukončily. „Blokáda Kataru byla ze strany okolních arabských zemí ukončena 5. ledna 2021 na summitu zemí Perského zálivu v saúdskoarabském městě al-Ula. V současné době jsou tak pozemní, námořní i letecké spoje obnoveny. Pavilon Kataru se například objevil rovněž na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji,“ připomíná Vladislav Polách, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade ve Spojených arabských emirátech.

V dovozu LNG do Evropy je Katar dvojkou

Pozici Kataru teď naopak katapultuje do zcela nových výšin válka na Ukrajině. Protože Evropa hledá cestu, jak se odříznout od ruského plynu, právě u katarských šejků si teď podávají dveře evropské delegace. Pro dodávky plynu je Katar hlavní alternativou společně s dovozy z USA. Má třetí největší zásoby plynu na světě. Na dovozu zkapalněného plynu LNG do Evropské unie měl loni podíl 24 procent, čímž byl dvojkou hned za Spojenými státy – ty vzaly v posledních třech letech evropský trh ztečí a jejich podíl vzrostl v loňském roce na 26 procent. Rekordem byl letošní leden, kdy tvořil americký zkapalněný plyn dokonce víc než polovinu veškerého dovozu do Evropy.

Rusko je v dovozu LNG třetí s podílem 20 procent. Menšími dodavateli jsou pak na čtvrtém a pátém místě Nigérie a Alžírsko. Vyplývá to ze statistických údajů amerického úřadu EIA, který se zaměřuje na problematiku energetiky.

sinfin.digital