Potomek německých emigrantů Donald Trump v Německu příliš nezabodoval. Děda by se divil

KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Tak jako Německo v roce 1917 spolufinancovalo bolševickou revoluci v Rusku, podílely se německé banky zásadní měrou i na vzestupu Donalda Trumpa. Mnoho Němců se ale nyní ptá, zda se tato podpora Německu vyplatila.

Trumpovi předci z otcovy strany pocházejí z městečka Kallstadt v Porýní-Falcku, kde se narodil dědeček Donalda Trumpa Friedrich. Ten v roce 1895 emigroval do Spojených států a stal se zakladatelem dynastie, z níž pochází i nově zvolený americký prezident.

Trumpův německý původ možná přispěl k jeho velmi nevšednímu a mnoha médii dodnes probíranému vztahu s německou Deutsche Bank. Německá banka v devadesátých letech z neznámých důvodů zachránila budoucího prezidenta před krachem a financovala jeho aktivity i poté, co část svých půjček přestal splácet, přičemž americké banky s ním nechtěly mít už nic společného.

Kdo udělal Trumpa „velkým“? Nikoliv Amerika, ale největší německá banka

Jak popisuje americký ekonomický novinář David Enrich v knize Temné věže: Deutsche Bank, Donald Trump a epická stezka zkázy, nebýt tohoto rizikového kapitálu z Německa, Trump by už před 30 lety zkrachoval a s největší pravděpodobností by hned na začátku skončila i jeho politická kariéra. Deutsche Bank a „německé peníze“ tak mají zcela zásadní zásluhu na tom, že se politik s německým původem nakonec dostal až do Bílého domu.

Jenže už první období, které Trump strávil v prezidentském úřadě, ukázalo, že prezident se nejen příliš nechce hlásit k německému původu, ale není ani nakloněn současné německé politice (třeba v otázce Green Dealu). A to bez ohledu na to, že mu německý rizikový kapitál doslova zachránil kariéru. 

I při druhé Trumpově kandidatuře tak žádné velké famfáry na oslavu vítězství „krajana“ v Německu nezazněly. Neslavilo se ani v rodném městě Trumpova dědečka.

„Tady asi nikdo nebude trávit celou noc čekáním na výsledek,“ řekl už před volbami agentuře DPA starosta Kallstadtu Thomas Jaworek. Trump ani ve svém prvním funkční období městečko nenavštívil. Kdyby to udělal nyní, podle starosty by ho místní přijali stejně jako každého jiného potomka bývalých emigrantů.

Green Deal a držgrešle

Staronový americký prezident si obyvatele města, kde se narodil jeho dědeček, příliš nezískal ani svou kritikou Green Dealu a německé snahy o ochranu životního prostředí. Trump dokonce nedávno použil Německo jako odstrašující příklad ekologické politiky. 

„Dali všude větrné turbíny, ale vítr tak silně nefouká. Kdyby v tom pokračovali, Německo by nyní zbankrotovalo,“ řekl na jednom z předvolebních shromáždění na Floridě politik, kterého před bankrotem zachránily právě peníze z Německa. Podle německých i amerických médií Trump dokonce Deustche Bank stále dluží 300 milionů dolarů (7,1 miliardy korun)

Kallstadt přitom není jen rodným městem Trumpova dědečka, ale i vyhlášenou „vzorovou aglomerací“ z pohledu ochrany přírody v biosférické rezervaci Falcký les. A radní jsou na to patřičně hrdí.

Mnohem větší úctě než Donald Trump se podle některých německých médií těší v Kallstadtu jiný podnikatel s místními kořeny – slavný výrobce kečupů Henry John Heinz. Z Kallstadtu pochází jeho otec Johann Heinz. Ten podobně jako Friedrich Trump emigroval do Ameriky, kde se stal zakladatelem slavné podnikatelské dynastie.

Heinze mají ale místní raději možná i kvůli podpoře, které městečku věnuje. Když se tu před lety opravoval protestantský kostel, věnovala „Trump Organization“, společnost staronového amerického prezidenta, na jeho opravu příspěvek 5000 dolarů. Potomci kečupového podnikatele Heinze byli mnohem štědřejší: na varhany věnovali 50 000 eur.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

V Česku žijí tři Trumpové a 15 Harrisových: V počtu jmenovců politických lídrů jsme evropská rarita

Jak je Evropská unie připravena na čtyři roky s Trumpem?

Trump na Evropu ekonomický jaderný kufřík nehodí, ale woke aktivisti chcípnou hlady, říká Michal Půr

sinfin.digital