KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Ve stínu úderných střetů o budoucí mzdy občanů a současné platy státních zaměstnanců či politiků schválila Sněmovna zákon o obchodování s emisními povolenkami, v němž se ukrývá cosi, co je z hlediska veřejnosti naprosto zásadní. Totiž to, že vládní koalice ze zákona účelově vyjmula zavedení emisních povolenek pro občany, tedy jakýchsi nových celounijních klimatických daní, které by lidem citelně prodražily život.
Poslanecká sněmovna definitivně schválila zákon o obchodování s emisními povolenkami. Vláda do novely přejala pouze část evropské směrnice a nevložila do tohoto zákona přijetí systému EU ETS 2, který zavádí emisní povolenky i na pohonné hmoty nebo vytápění. Panuje všeobecná shoda na tom, že uvedené „emisní povolenkové daně“ by zdražily benzín, naftu i vytápění.
Podle dřívějších odhadů by zavedení emisních povolenek na pohonné hmoty vedlo v Česku ke zdražení benzínu až o 10 korun za litr. Vytápění domů uhlím by kvůli „domovním povolenkám“ zdražilo až o třetinu.
Odhady dopadů ale nelze nyní zpřesnit právě proto, že tuzemská vláda nesplnila svoji „eurohujerskou povinnost“ a nový typ povolenek, tj. de facto spotřebních daní, dočasně zametla pod koberec, neboť se jich – celkem logicky – zalekla.
Takže prý nyní Česko bude emise z paliv „zatím pouze sledovat“. Ale abychom vládnoucí koalici nekřivdili, příslušní ministři se dali slyšet, že chtějí nový systém revidovat. A to jak v Evropském parlamentu, tak s novou Evropskou komisí tak, aby se přijetí buď odsunulo, nebo se systém změnil, to znamená zmírnil. Pikantní je, že tento nový systém emisních povolenek pomáhalo dojednat před dvěma lety právě tzv. „české předsednictví“ EU, tedy současná vláda.
Připomeňme, že tato záležitost je politicky vysoce výbušná – část opozice dokonce vyhlašuje, že emisní povolenky povedou ke zničení evropské civilizace, což sice působí jako přemrštěná nadsázka, ale poměrně hodně to vypovídá o značných obavách veřejnosti.
Na jednu stranu je samozřejmě dobře, že vládní koalice ve Sněmovně zatím nové emisní daně odsunula „na jindy“. Další zdanění občanů tak v dohledné době nevejde v platnost a potenciální útok na peněženky byl alespoň dočasně odvrácen; ostatně každý měsíc či rok, kdy daňová zátěž obyvatel bude o něco nižší než požaduje Brusel, je prostě dobrý.
Na stranu druhou jde o klasickou politickou „kulišárnu“. Čtyřkoalice se vyvlékla ze své odpovědnosti, potažmo ze svých vlastních závazků, a přehodila nepopulární, voličsky nepříjemné rozhodnutí na příští vládu.
Bohužel idea, že se povede vyjednat zásadní změnu či snad dokonce zrušení těchto „klimatických daní“, se jeví jako až příliš optimistická. Zrušení povolenek (byť třeba jen těch, které se týkají přímo občanů) by znamenalo ústup od podstaty Green Dealu, což působí jako utopie.
Na stranu třetí bychom neměli morálně zatracovat jen současnou vládní koalici. Jde o hlubší problém, plynoucí z toho, že Česko již dlouhodobě ztrácí svoji státní suverenitu a že si – pod hrozbou snížení či neschválení dotací z Bruselu – nemůže v rámci EU dovolit působit jako klimatický potížista a disident.
To, že Fialova vláda původně tyto klimatické emisní povolenky pro občany na úrovni EU odsouhlasila, ještě neznamená, že tento radikální záměr bezvýhradně podporovala. Prostě si v dané situaci, kdy problém ještě nebyl předvolebně akutní, netroufla vystoupit proti svým unijním šéfům...