„Plyn je reálně zbraň a my se musíme připravit na to, jak nás tato zbraň může ohrožovat,“ říká odborník na energetiku a investor Vladimír Schmalz. Podle něj bude současná situace, ve které hrozí zastavení dodávek plynu z Ruska, pro Česko velmi obtížná. „Ve střední Evropě jsme na konci trubky. Nemáme přístup k moři, nemáme LNG terminály. O náhradě plynu se v našich podmínkách dá velmi těžko mluvit,“ tvrdí.
Česko podle Schmalze žádnou vizi existence bez ruského plynu zpracovanou nemá. Jak uvádí v podcastu Welcome the Future, posledních deset let jsme prospali v energetické nirváně a na nynější situaci nejsme vůbec připraveni. „Je jasné, že uhlí dostane delší životnost. Hlavním kritériem v debatě bude energetická bezpečnost, nebude to ochrana klimatu. Plyn je v energetickém mixu nenahraditelný, ale musíme se zbavit závislosti na Rusku. A musíme ohromně zrychlit výstavbu obnovitelných zdrojů,“ říká Schmalz.
Kromě energetiky se Vladimír Schmalz věnuje i správě a rozvoji různorodých investic. Vlastní například skupinu jazykových škol v Česku, věnuje se zemědělství – každé desáté rajče v Česku je vypěstované v jeho skleníku – nanotechnologiím i cloudovým službám.
- Může být Česko energeticky soběstačné?
- Jak reagovat, když udeří covid a stát vám ze dne na den zavře školu o 55 tisících žácích?
- Zvykli jsme si na digitální výuku, nebo chceme zpět tu klasickou?
- Co je lepší pro opylování rajčat – čmelák, nebo včela?
- A co je vlastně podle Evy Hanákové rajče? Ovoce, nebo zelenina?
Nejen to se dozvíte v nové epizodě podcastu Welcome the Future Evy Hanákové a Vladimíra Piskáčka.