Zatímco mnozí evropští politici mluví po Putinově invazi o nezbytném konci závislosti EU na ruském plynu, někteří experti jsou k jejich slovům skeptičtí. Podle energetika a odborníka na zkapalněný plyn Stanislava Mikesky odporují teze o náhražce ruských dodávek zkapalněným plynem z USA a dalších zemí nejen ekonomickým, ale i fyzikálním zákonům. Na embargu na dovoz ruského plynu do Evropy mohou údajně Rusové nakonec spíše vydělat.
Americký prezident Joe Biden přislíbil Evropě zvýšení dodávek kapalného plynu o 15 miliard metrů krychlových ještě letos a pak 50 miliard každý rok až do roku 2030. Jak významný může být podle vás tento příspěvek pro omezení závislosti EU na ruském plynu?
V médiích se bohužel směšuje zkapalněný zemní plyn s tím běžným, takže se píše o 50 miliardách regazifikovaného plynu. Ten má ale po zkapalnění 600krát menší objem než plyn nezkapalněný. Nevím, zda to Biden skutečně tak řekl, ale pokud by to byla pravda, znamenalo by to, že nám USA dodají ve zkapalněné podobě 30 bilionů kubíků, tedy asi šestinásobek celosvětové spotřeby. Tak to určitě není. Mohl mluvit pouze o 50 miliardách krychlových metrů zemního plynu, který by byl převezen ve zkapalněné, tedy 600krát méně objemné podobě.
Pokud dobře počítám, USA tedy mohly přislíbit EU nikoliv 50 miliard, ale zhruba 83 milionů kubíku zkapalněného plynu ročně. Znovu se ptám, jak významná to může být položka pro to, abychom se zbavili závislosti na Rusku nebo ji alespoň výrazně omezili?
Jestliže se vrátíme k zemnímu, nikoliv zkapalněnému plynu, tak u nás se ročně spotřebuje kolem 8,7 miliardy kubíků, v Německu 87 miliard a v celé EU 380 miliard kubíků. Kdybychom z USA dostali 50 miliard m3, byla by to zhruba šestina unijní spotřeby. Jenže já jsem i k tomuto číslu poměrně skeptický.
Proč?
Jestliže USA nebo kdokoliv jiný přislíbí tak velký objem plynu nad rámec dohodnutých kontraktů, neznamená to, že se prostě někde na Aljašce vytvoří další takzvaný vrt. To vůbec není tak jednoduché. Těžba plynu je logisticky, technicky i energeticky velmi náročná, proto je opravdu založena na dlouhodobých, mnohaletých kontraktech. Nejde ji zvednout tak výrazně ze dne na den ani z roku na rok.
Kde tedy Biden ten plyn pro Evropu vezme?
Může to udělat jedině tak, že ho vezme někomu jinému. Takřka 90 % celosvětových dodávek plynu je založeno na dlouhodobých kontraktech, o zbytek se pere celý svět. Pokud USA přesměrují dodávky určené pro jiný kout zeměkoule do Evropy, pochopitelně se to musí projevit na ceně.