Audioverze
Tři dámy, které přijaly pozvání do podcastu s inspirativními ženami ze světa práva, patří k těm, které se o sobě nebojí říct, že své práci obětují mnohé. Soudkyně Veronika Křesťanová, státní zástupkyně Petra Vítková a advokátka Monika Novotná ale současně dodávají, že v životě je důležitá rovnováha. A i když je žena pracovně vytížená, automaticky to neznamená, že musí být špatnou matkou. Video pro předplatitele najdete v odkazu dole.
Petra Vítková patří do elitní skupiny státních zástupců, kteří se stali evropskými pověřenými žalobci u Úřadu evropského veřejného žalobce. Je tak v „první linii“ boje proti podvodnému čerpání financí z rozpočtu Evropské unie. Státní zastupitelství si vybrala díky stáži, kdy měla možnost profesi poznat blíž. Vždy ji k tomu ale lákalo také mezinárodní prostředí a vzdělávání. Kariéra Petry tak ukazuje, že práce státní zástupkyně může mít širší rozměr. Je aktivní například v projektu „O trestním právu se státním zástupcem“, kde přibližuje právo mladým lidem. „Chci jít příkladem, a proto předávám své zkušenosti. A to i ty špatné,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY.
I když o sobě Petra říká, že je posedlá prací, snaží se být aktivní i se členy své rodiny. „Trvám na rodinných večeřích a udržuji si přátelství s lidmi, kteří nejsou z branže,“ říká. Svým dětem dává prostor a učí je samostatnosti. „Pro své okolí bych vzkázala, že by se mělo méně škatulkovat, nevytvářet si předčasné představy,“ dodává s odkazem to, že má časově exponovanější zaměstnání než její manžel. „Proto je to on, kdo s dcerami chodil častěji k lékaři, vodil je do školy, ze škol,“ říká s tím, že přesto poměrně často narážela na negativní reakce okolí spočívající zjednodušeně v přesvědčení, že prostě „musí být špatná matka“. Podobné situace zažila také Veronika Křesťanová, místopředsedkyně Městského soudu v Praze. „V životě je důležitá rovnováha. Aby byl člověk vyrovnaný, musí mít tři pevné body: práci, přátele a rodinu. Důležité je také vystoupit z bubliny a mít přátele i mimo právo,“ říká.
Veronika Křesťanová přešla do justice až po 18 letech v advokacii. Současně přiznává, že musela velmi brzy přehodnotit svůj pohled na soudy. „Když jsem pracovala v advokacii, převládal tam názor, že zatímco oni tvrdě pracují, na soudech se tolik nepracuje,“ říká s tím, že realita je jiná. Konzervatismus justice navíc podle Veroniky přináší stabilitu a ovlivňuje spravedlivost rozhodování. „Na začátku jsem byla rychlá až zbrklá, ale justice musí být klidnější,“ dodává. Dnes jí vyhovuje, že může z pozice místopředsedkyně soudu ovlivňovat některé věci a diskutovat o koncepčních otázkách.
Monika Novotná je partnerkou advokátní kanceláře Rödl & Partner a současně místopředsedkyně České advokátní komory. Kombinace působení je podle ní sice extra práce nad rámec advokacie, ale jedinou cestou, jak ovlivnit legislativu a právní předpisy. „Nikdy jsem neměla potřebu dělat něco pro osobní úspěch, finanční ohodnocení nebo jsem nemusela dělat něco, s čím nejsem vnitřně srozuměná. V advokacii je pro mě důležitá spravedlnost,“ říká s tím, že takový pohled se snaží předat i svým koncipientům. „Vedu je k tomu, aby si utvořili vlastní názor. Potřebuje samostatně myslící a kreativní kolegy,“ dodává. V podcastu PRÁVNIČKY se také Monika Novotná dostane k otázce skloubení pracovního a rodinného života. „Sama o sobě jsem občas pochybovala, zda jsem dobrá matka. Ale důležitější je intenzita, s jakou se dítěti věnujete, pokud jste s ním. To, že matka zůstane s dětmi doma, není zárukou toho, že vychová úspěšné dítě,“ říká.
Jak vnímají Petra Vítková, Veronika Křesťanová a Monika Novotná nastupující generaci právníků? Kdo je inspiruje a jaké knihy je pomohly formovat? Odpovídají v podcastu PRÁVNIČKY.