Audioverze
Vše v životě má stinnou i světlou stránku a je jenom na nás, na co se zaměříme. Když to budou jen negativa, uvidíme problémy všude, shodují se v podcastu PRÁVNIČKY předsedkyně Zvláštního tribunálu pro Libanon Ivana Hrdličková, advokátka Adéla Gajdová a Alžběta Krausová z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR.
Ivana Hrdličková je od roku 2012 soudkyní Zvláštního tribunálu pro Libanon, který vyšetřuje atentát na bývalého premiéra země. Od roku 2015 tento mezinárodního tribunálu z pozice předsedkyně vede. V podcastu PRÁVNIČKY popisuje, že se činnost této instituce pomalu chýlí ke konci. „Cesta Tribunálu byla určitým způsobem trnitá. Dokončení naší mise pro mě bude dosažení cíle a úspěch,“ říká s tím, že v nedávné době soud řešil například problém s financováním svého fungování nebo komplikace spojení s pandemií koronaviru.
„Snažím se vidět to pozitivní. Například jsme zvládli digitální jednání, a to do té doby nebylo možné. Byla to spousta odvedené práce,“ popisuje s tím, že se pohodové pracovní prostředí nevylučuje se stresem. „Efektivní pracovní kolektiv může být lehce stresující. Každý deadline je svým způsobem stres, ale je na nás, jak to uchopit cílevědomě a efektivně,“ dodává. Mladí právníci jsou podle Ivany Hrdličkové otevřenější. „Ví, že se budou pořád učit a přizpůsobovat, budují si vztah k technologiím, protože jsou s nimi ruku v ruce,“ říká s tím, že by nastupující generaci právníků doporučila nebazírovat na jejich důležitosti, nebrat se tolik vážně, ohlížet se na ostatní a vzdělávat se.
„Snažím se, aby mě řešené téma nepohltilo úplně, ale současně jít do hloubky. Když se necháte pohltit jednou věcí, tak velmi rychle ztratíte nadhled,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY Alžběta Krausová z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR. Přiznává ale, že ji v současnosti v noci budí téma umělé inteligence. „A to hlavně konkrétní problém – jak pomoci uživatelům a spotřebitelům, na které se valí velké množství obsahu, smluvních podmínek a nastavení ochrany soukromí. V současné době vyvíjíme systém založený na umělé inteligenci, který by za ně četl smluvní podmínky a nastavoval například cookies. Ale je velmi těžké naučit umělou inteligenci, co vše vzít v úvahu, a vybrat tu nejlepší cestu,“ popisuje.
Alžběta v podcastu PRÁVNIČKY také vzpomíná na své neúspěšné doktorské studium. „Ukončila jsem ho ze zdravotních důvodů. Bylo to pro mě osobní zklamání a poznamenalo to mé další studium. Přemýšlela jsem, zda pokračovat. Poté jsem ale zjistila, že ve mně zklamání probudilo skryté síly a postupně jsem se tím prokousala. Jsem vděčná všem, kdo mě tou cestou provázeli, a že se to podařilo,“ vzpomíná. Advokátka Adéla Gajdová říká, že i když občas propadá negativním myšlenkám, vždy si najde cestu k tomu pozitivnímu. Stejně jako Alžbětu ji dokáže řešené téma pomyslně vzbudit uprostřed noci. „Například teď mám téma, jak pomoci praktičnosti a nadhledu během soudního řízení. Nechci říkat, že to soudní systém nezvládá, ale je otázka, jak pomoci tomu, aby to fungovalo,“ říká Adéla.
Také Adéla se v rámci podcastu PRÁVNIČKY věnuje nastupující generaci. „Nynější generace to má těžší. Občas jim chybí kuráž a bojí se rozhodovat. Mají velké znalosti i s přesahem, jak změnit svět a nemají jazykové bariéry. Ale nemají chudou touhu se prosadit a bojí se. Musíme se od nich i naučit, žít si svůj život a neuzavřít se v právním světě,“ říká Adéla Gajdová.
Umí se Ivana Hrdličková, Alžběta Krausová a Adéla Gajdová pochválit? Jak pracují s neúspěchy? A patří k těm, které jednoduše uzavírají velké životní a profesní etapy? I na to odpovídají v podcastu PRÁVNIČKY.