Uprchlíci z Ukrajiny potřebují také pomoc právníků. V podcastu PRÁVNIČKY se sešly Alena Malachová, Veronika Sluka a Hana Franková

Česká právnická obec se v souvislosti s nevyprovokovanou ruskou agresí na Ukrajině rozhodla spojit a pomoci. Stovky právníků se zapojily například do výzvy České advokátní komory nebo neziskových organizací a poskytují bezplatnou právní pomoc. Někteří se pak rozhodli pomoci i po vlastní ose. Podle Hany Frankové, vedoucí právního oddělení Organizace pro pomoc uprchlíkům, se dokáže v problematice rychle zorientovat i právník, který nemá zkušenost s uprchlickými tématy. Příkladem mohou být třeba advokátky Veronika Sluka a Alena Malachová, které právě válka na Ukrajině spojila.

Hana Franková vede osmnáct právníků, kteří napříč Českem působí v Organizaci pro pomoc uprchlíkům. „Téma Ukrajina řešíme delší dobu, ale ne v takové podobě jako posledních pár dnů. Napříč odděleními se věnujeme hlavně tomu, aby lidé z Ukrajiny měli informace o tom, jak se dostat do České republiky, co mají dělat, až překročí hranice, pomáháme s ubytováním.

Díky maximálnímu nasazení všech tento režim, na který nebyl nikdo připraven, zvládáme,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY Hana Franková.

Organizace pro pomoc uprchlíkům se zaměřuje na právní poradenství žadatelů o azyl, bez ohledu na to, jaké národnosti jsou. „Poskytujeme také poradenství těm, kteří jsou zbavení osobní svobody v detencích,“ říká Hana Franková. Právní dobrovolníky v současné situaci organizace využívá na informačních telefonních linkách. „Jsme schopni rychle nabriefovat i člověka, který nemá zkušenost v naší specializaci. Dobrovolníky z řad neprávníků využíváme na pomoc s ubytováním, logistickou pomoc, tlumočení nebo doprovody na úřady,“ dodává Hana Franková.

V podcastu PRÁVNIČKY také zmiňuje, že budou i do budoucna uprchlíci z Ukrajiny potřebovat odbornou pomoc právníků. „Prostor se najde určitě. Půjde třeba o témata, jako je pomoc s nájemní smlouvou, se zapojením na trh práce, zkontrolování pracovní smlouvy,“ přibližuje Hana Franková a dodává, že kvůli ukončení jednoho z projektů přijde její organizace v dubnu o zhruba polovinu lidí na právním oddělení. Klíčové tak bude najít nové zdroje financování nebo alespoň dostatečný počet dobrovolníků. „Naše každodenní aktivity ale nekončí. I přes tuto situaci na nich pracujeme,“ říká Hana Franková za Organizaci pro pomoc uprchlíkům, která úspěšně funguje už tři desetiletí.

Pozvání do speciálního dílu podcastu PRÁVNIČKY přijaly také dvě dámy, které se rozhodly zapojit do výzvy české advokátní komory a bezplatně pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. Veronika Sluka a Alena Malachová se podílely tvorbě servisních materiálů pro Ukrajince, které v nedávných dnech zveřejnila Česká advokátní komora. Ani jedna z nich se přitom na oblast migrace nezaměřuje. „Moje rozhodnutí bylo spontánní. Komunikovala jsem s Českou advokátní komorou, zda když dělám jenom generální praxi a nejsem specialista, jestli nás jako kancelář vůbec potřebují,“ říká Alena Malachová s tím, že pro advokáta by neměl být problém si tuto oblast práva dostudovat.

Veronika pak byla jedna z vůbec prvních, kteří se s právní pomocí zdarma nabídli. „Aktuálně se na nás obrací denně až desítky Ukrajinců nebo Čechů, kteří tam mají příbuzné nebo se potýkají s problematikou, která souvisí s ukrajinskou situací. Akčně jsme se zaregistrovali na všechny dostupné platformy, abychom mohli pomoci. Snažíme se rozložit sílu, jak to jde, přece jenom jsme stále malá kancelář,“ popisuje v podcastu PRÁVNIČKY Veronika. „Mezi advokáty vnímám velmi často rivalitu. Bohužel se běžně nenosí, že by se advokáti stmelili, zafixovali a nedostává se kolegiality a spolupráce. Když jsem viděla krok od Veroniky, chtěla jsem udělat více a pomoci,“ dodává ke spolupráci na pomoci Ukrajincům Alena.

Funguje česká azylová a migrační legislativa? Jak konkrétně pomoci? A kde zatím snaha o pomoc naráží? I na to odpovídají v podcastu PRÁVNIČKY Hana Franková, Alena Malachová a Veronika Sluka.

sinfin.digital