Učíme se být nahraditelné. V podcastu PRÁVNIČKY se sešly Jitka Linhartová, Silvie Felix Koubíková a Barbora Dubanská

Audioverze

Advokacii už nejde vykonávat bez toho, aby právníci dobře porozuměli byznysu svých klientů. Advokacie v Česku se modernizuje, dlouho byla zkostnatělá a neflexibilní a v posledních letech je vidět pokrok, shodují se Jitka Linhartová, Silvie Felix Koubíková a Barbora Dubanská. Dodávají ale, že nastupující generace advokátů někdy v rámci svého boje za work-life balance přestřelí.

„Když jsem začínala jako koncipientka, pracovali jsme přes víkendy a práce končila ve tři ráno. Nyní koncipienti takto pracovat nechtějí. Často jim chybí pokora a motivace,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY Jitka Linhartová s tím, že v advokátní kanceláři Nedelka Kubáč, kde působí, to tématem naštěstí není.

Podobné zkušenosti má ale také advokátka Silvie Felix Koubíková. „V některých případech jim chybí přirozená pokora a respekt, touha se učit. Někteří mají pocit, že když absolvují, tak jim v kanceláři rozvineme červený koberec,“ popisuje Silvie.

V rámci své kanceláře se věnuje zejména přeshraničním případům. „Narážíme na těžkosti, kterým čelí cizinci v soudním řízení. Přála bych si, aby moje zásadní stopa byla, když se cizinec bude soudit v Česku, aby nepociťoval tolik negativ, kterým musí čelit a která ho znevýhodňují mezi českými účastníky,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY.

V advokátním životě je podle Silvie stěžejní vymezit si hranice vůči klientům nebo vůči sobě samotnému, kolegům, týmu. „Každý z nás si projde cestou, že na začátku hranice nemá. Nepřemýšlí nad tím. Je to ale cesta do pekel a je důležité brzy si to uvědomit,“ říká s tím, že je pro dlouhodobou kariéru v oboru skvělé najít hranice a s nimi spojený work-life balance. „Jak roste kancelář, roste agenda. Je nezbytné, abych byla nahraditelná,“ vysvětluje to Silvie Felix Koubíková.

S tím souhlasí také Barbora Dubanská, která se po úspěšné kariéře v rámci mezinárodní advokátní kanceláři rozhodla založit vlastní butikovou právnickou firmu. „Učím se za pochodu, třeba účetnictví. Spoustu věcí neumím a nedělám si ambice, že bych je uměla. Znám svoje limity. Proto je umění umět práci delegovat na někoho jiného,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY Barbora, která patří k předním českým expertkám na zdravotnictví. „Mým velkým snem je prodloužit délku kvalitního života a to, aby pacienti měli přístup léčit se stejnými léky jako pacienti v západní Evropě,“ říká.

Tématem podcastu PRÁVNIČKY jsou také manažerské schopnosti právníků. „Nemám moc čas na nic jiného než na právo, ale klienty obstarávám od začátku do konce, a tak z naší kanceláře pomalu někoho jiného neznají,“ říká Jitka Linhartová, která působí v advokátní kanceláři Nedelka Kubáč. Dodává také, že pro klienty je více vypovídající, že kanceláře mají úspěch v právu, než jak moc jsou vidět v médiích. Advokacie se podle Jitky vyvíjí postupně s celou společností. „Líbí se mi, že se ženy více prosazují. Advokáti se k sobě lépe chovají, už nejsou tolik arogantní. Chtěla bych, aby moje stopa byla taková, že se lidé se k sobě budou chovat hezky, pomáhat si a sdílet společně více informací,“ říká.

Jaké soft skills chybí advokátům? A co Jitku Linhartovou, Silvii Felix Koubíkovou a Barboru Dubanskou na české advokacii těší? Považují se za feministky? I na to odpovídají v novém dílu podcastu PRÁVNIČKY.

sinfin.digital