KOMENTÁŘ ZUZANY SMÍTKOVÉ | Stane-li před soudem bývalý známý politik, věnují mu média pochopitelně pozornost. Mediální zájem se ale může proměnit v mediální štvanici, postrádající objektivní a nestranné informování veřejnosti. Jsme tomu svědky v případě Dominika Feriho. Z některých novinových článků vychází jako jasný pachatel, přestože o jeho vině či nevině bude teprve rozhodováno nezávislým a nestranným soudem. Ten, na rozdíl od médií, disponuje znalostí celého spisu, nikoliv jen subjektivními výpověďmi dívek, které v kauze vystupují v pozici domnělých obětí.
Presumpce neviny je zásada, na kterou nesmí být v demokratickém právním státě zapomínáno. Každý, proti komu je vedeno trestní řízení, musí být považován za nevinného, pokud pravomocným odsuzujícím rozsudkem soudu nebyla jeho vina stanovena.
Uvedenou zásadu musí ctít i média. Jejich základním posláním je informovat veřejnost aktuálně, pravdivě a nezkresleně. Každá mediálně prezentovaná informace musí být podložena ověřenými fakty, domněnky nestačí. Sympatie či antipatie rovněž nemají v rámci objektivního zpravodajství místo.
Historie ukazuje, že ne každý, koho média označila za pachatele trestného činu, jím ve skutečnosti byl. Z mediálně známých kauz poslední doby lze připomenout například pravomocné zprošťující trestní rozsudky v kauzách pana primátora MUDr. Bohuslava Svobody (kauza Opencard) nebo bývalé ministryně spravedlnosti Vlasty Parkanové (kauza letounů CASA). Jejich trestní věci byly rovněž pod drobnohledem médií a medializace sama o sobě velice intenzivně a negativně zasáhla do jejich soukromého i politického života a prohloubila jejich újmu způsobenou trestním stíháním.
Ať chceme či ne, mediální sféra určuje do velké míry atmosféru ve společnosti. Vliv médií na veřejné mínění je enormní a vůči tomuto vlivu jen málokdo zůstává zcela netečný či imunní. Odsuzující charakter článků zaměřených proti Dominiku Ferimu tak vytváří nevhodný tlak nejen na veřejnost a orgány činné v trestním řízením, ale i na samotné domnělé oběti.
Zákon přiznává obětem, a to i domnělým, po dobu trestního řízení zvláštní ochranu. Účelem je mj. předejít tzv. sekundární viktimizaci. Na jejím vzniku se však mohou významně podílet sama média publikací citlivých informací, a to i těch, které domnělé oběti dobrovolně poskytnou.
Na tomto místě je nutné podotknout, že většinu publikovaných příběhů orgány činné v trestním řízení po řádném prošetření již pravomocně odložily. Zbylé tři otevřené případy na konečné posouzení čekají. Do jejich uzavření nechme soud pracovat bez vnějších tlaků a ctěme presumpci neviny Dominika Feriho.
JUDr. Zuzana Smítková, Ph.D., advokátka, obhájkyně Dominika Feriho
Chrenek, Toman, Kotrba advokátní kancelář, s.r.o.