„Rodinné stříbro“ Alfonse Muchy bude k vidění v Praze. Veřejnosti se představí zcela unikátní sbírka jeho prací

Marek Korejs

Milovníci díla Alfonse Muchy se mohou začít radovat. Již za měsíc v Praze začíná výstava Mucha: Rodinná sbírka. Koncept sbírky dnes v Domě Václava z Radče na Hradčanském náměstí představil vnuk Alfonse Muchy a zakladatel Muchovy nadace John Mucha. 

Místo konání tiskové konference nebylo vybráno náhodně. Jak známo, s domem číslo 6 na Hradčanském náměstí je rodina Muchova spojena již desítky let, budova se také stala domovem značné části odkazu Alfonse Muchy.

 „Je to pro nás velká čest, možná to zní pompézně, ale to, co děláme, je jedna z mála kulturních vizitek České republiky po světě,“ řekl John Mucha úvodem o připravované výstavě, která se bude konat ve spolupráci se Senátem Parlamentu České republiky a pod záštitou předsedy Senátu Miloše Vystrčila v Jízdárně Valdštejnského paláce. Přítomným novinářům Mucha prozradil, že sbírka bude obsahovat kresby, malby i litografie vytvořené Alfonsem Muchou. 

Tvorba Alfonse Muchy skutečně dělá České republice reklamu po celém světě. Jak John Mucha popsal, expozice už shlédlo již více než 6,5 milionů lidí, další 2 miliony pak navštívily Muchovo muzeum v Praze. 

Zakladatel Muchovy nadace John Mucha představuje koncept výstavy Mucha: Rodinná sbírka

Pražská výstava měla jistou předehru v pařížském Musée du Luxembourg. Tamní expozici pod patronátem francouzského Senátu navštívilo na 380 tisíc lidí. Podle Johna Muchy se ale Pražané mohou těšit v rámci chystané výstavy i na díla, která ve Francii vystavena nebyla. 

„Půjde o totální průřez jeho tvorbou. Výstava ukáže Muchu jako umělce, kterým je. Všechna díla budou z naší sbírky, která je tou největší a nejobsáhlejší na světě,“ dodal Mucha, který doufá, že výstava ukáže návštěvníkům „všechny tváře“ Alfonse Muchy jakožto výtvarníka. Zmapuje tak umělcovo dětství na jižní Moravě, studentská léta v Paříži, cesty do USA i návrat do vlasti.

Výstava Mucha: Rodinná sbírka je uvozena podtitulkem „Čech, Evropan, světoobčan“. „Koncepce té výstavy je i Mucha – filozof,“ dovysvětlil přítomným John Mucha. Výstava by dle něj měla fungovat jako orchestr, který se před návštěvníkem rozehraje. „Dám vám příklad – Slovanská epopej. Dědeček začíná bez debaty jako totální vlastenec.“ S přibývajícím časem a zkušenostmi se ale sdělení v Muchově tvorbě mění.

Součástí expozice budou i tři malé studie, které Alfons Mucha vytvořil na sklonku života po svém návratu do Čech, a které jsou kulturní památkou České republiky. Jedná se o pozůstatek plánovaného triptychu „Tři věky“: Věk Rozumu, Věk Moudrosti a Věk Lásky, který Alfons Mucha vlivem zhoršujícího se zdravotního stavu a také nástupu nacismu nestihl dokončit. Slovy Johna Muchy tyto studie ukazují vývoj Muchova pohledu na svět a rozčarování ze skutečnosti, že lidstvo své problémy řeší násilím a šířením utrpení. „Já stavím mosty, nikdy nebořím,“ připomněl John Mucha slova svého dědečka. „Bylo to důležité v té době a nemusím vám říkat, že to je hrozně důležité i dnes,“ dodal s odkazem na dnešní situaci v Evropě, kde se opět válčí.

Výstava začne ve Valdštejnské jízdárně 15. července 2022 a potrvá do 30. října 2022. Navštívit ji můžete vždy v úterý, ve čtvrtek, v pátek a o víkendu mezi 10. a 18. hodinou a ve středu mezi 10. a 20. hodinou. Návštěvníci se mohou těšit na zhruba 200 děl Alfonse Muchy, architektkou expozice bude Eva Jiřičná. 

Vstupné činí 450 korun pro dospělé, 250 korun pro studenty a důchodce a děti do 15 let mají vstup zdarma. Bližší informace najdete na webové prezentaci výstavy. 

Ideální řešení inflace není politicky průchozí. Fiala drží přijatelný směr, stávky ani pumpování fiktivních peněz ničemu nepomohou

Musíme rozlišovat, kdy se jedná o skutečnou diskriminaci a kdy nikoliv. Právnička z úřadu ombudsmana vysvětluje, proč hostinský dostal pokutu za „servírku“

sinfin.digital