Kvůli vysokým cenám energií roste poptávka po domácích elektrárnách. Podle ČEZ o desítky procent

Vysoké ceny energií v posledních měsících sužují celé Česko a lidé stále více hledají způsoby, jak na platbách za elektřinu ušetřit. Poptávka po instalacích solárních panelů na střechy tak roste o desítky procent, domácí elektrárny totiž umí ušetřit až polovinu nákladů na energie, tvrdí odborníci.

Drahé energie jsou leitmotivem letošního podzimu v celé Evropě - Českou republiku nevyjímaje. Ceny elektřiny i plynu sice výrazně rostou, zároveň se ale kvůli tomu zvyšuje i poptávka po alternativních řešeních pro firmy i domácnosti, zejména po solárních panelech a domácích eletkrárnách. Ty podle odborníků dokáží ušetřit až polovinu provozních nákladů na energie.

Ústup vysokých cen energií z aktuálních maxim je na jaře příštího roku sice pravděpodobný, nicméně na předkrizové úrovně se ceny nejspíš už nevrátí. Odstavování uhelných elekráren totiž stále pokračuje, ceny povolenek dále rostou, stejně jako nejistota, kdy bude zprovozněný plynovod Nord Stream 2. Současné období vysokých cen tak podle odborníků není něco, co během několika měsíců kompletně odezní. 

Největší česká energetická společnost ČEZ informuje, že roste poptávka o vysoké desítky procent. ČEZ Prodej, který se v polostátní firmě této oblasti věnuje, podle svých slov jen letos do července instaloval stejný počet fotovoltaik jako za celý loňský rok. „Zájem roste i kvůli vysokým cenám elektřiny, a to jak mezi domácnostmi, tak u podniků. Lze očekávat, že pokud se ceny elektřiny a plynu udrží vysoko, bude se pro pořízení FVE rozhodovat stále více zákazníků,“ vysvětluje mluvčí skupiny ČEZ Roman Gazdík. Cena se přitom odvíjí od konkrétního typu domácí elektrárny, po odečtení dotací začíná pod úrovní sta tisíc korun. 

Vysoká poptávka nicméně vede k tomu, že mohou vznikat menší zpoždění. „Upřímně řečeno je to nyní náročné. Od podpisu smlouvy po instalaci může proběhnout i dva až tři měsíce. Hledáme i nové externí partnery, kteří by nám pomohli poptávku uspokojit,“ doplňuje Gazdík, podle něhož poptávka kromě vysokých cen roste i díky spuštění nového dotačního programu Nová zelená úsporám. 

U firemního sektoru je pak poptávka po střešních solárních elektrárnách dvoj- až trojnásobná, firmy se k nim uchylují kromě vysokých výdajů za energie i díky novým dotacím z Fondu obnovy. „Řada firem, pro které měl vlastní střešní fotovoltaika v minulosti příliš dlouhou dobu návratnosti, se teď o její instalaci zajímá,“ říká Gazdík. 

Největší střešní solár v Česku

Mezi velkými společnostmi, které k velké střešní fotovoltaice sáhly, patří třeba automobilka Škoda Auto. „Škoda Auto si dala vnitřní závazek, že dosáhne nulových emisí ve své výrobě, takže velmi rychle dekarbonizuje své výrobní portfolio energií. To mimo jiné znamená, že pro ně v rámci ČEZ ESCO od ledna začneme pokládat solární panely, takže vznikne největší střešní instalace v Česku o výkonu 3 MW,“ uvedl nedávno v podcastu Kapitola Kamil Čermák, ředitel a předseda představenstva společnosti ČEZ ESCO - zelené větve energetické skupiny. 

Podobných poptávek, ať již z ideologických, nebo čistě praktických důvodů, podle Čermáka v posledních měsících rychle přibývá. „Pro mě je to velká vzpruha v tom smyslu, že za námi přicházejí nejen retailoví zákazníci, ale i zástupci průmyslu či města, která chtějí uspořit energie na svých budovách, nebo vytvořit solární parky na střechách, na brownfieldech…“ uzavírá Čermák.

sinfin.digital