Miliardář Strnad (CSG) je na dosah největší české akvizici v USA. Překonal by i Kellnerův nákup CME

Po téměř roční přetahované o nákup muniční části americké společnosti Vista je průmyslově-zbrojařská skupina Michala Strnada Czechoslovak Group (CSG) v cílové rovince. Představenstva obou firem se na obchodu už dohodla a k tomu, aby byla největší česká investice v USA schválena, chybí v zásadě jen souhlas akcionářů. 

Nákup výrobce malorážové munice Kinetic Group, jedné ze dvou byznysových nohou americké společnosti Vista, je pro českého zbrojaře všechno, jen ne jednoduchý. 

Obchod se vleče více než rok, zejména proto, že o firmu má zájem i americký fond MNC Capital Partners. Přetahovaná mezi oběma zájemci vedla k postupnému navyšování prodejní ceny a opakovanému odložení valné hromady. Nyní, pokud se nestane nic mimořádného, by měla být ruka v rukávu. 

Nákup muničky Kinetic Group je obrovskou transakcí – má na sobě cenovku 2,225 miliardy dolarů (přes 51 miliard korun), což by znamenalo největší českou akvizici v USA. Zároveň jde o navýsost strategický nákup: pod Kinetic Group patří muniční brandy Federal, Speer anebo legendární Remington, a pokud by CSG transakci zdárně dokončila, stala by se nejspíš největším globálním výrobcem malorážové munice. V geopoliticky stále napjatějším světě má takový obchod velkou váhu. 

Právě to, že by významný americký producent střeliva skončil v ne-amerických rukou, však bylo jedním z důvodů, proč se jednání natahují. Proti nákupu ostře vystoupili někteří američtí politici, mezi jinými i kandidát na amerického viceprezidenta, senátor J. D. Vance. 

„Nemůžeme dovolit, aby se americký dodavatel zbraní dostal do špatných rukou. Americký výbor pro zahraniční investice (CFIUS) je klíčový nástroj zajišťující, že americký lid bude v bezpečí před nepřáteli, kteří hledají, jak využít naši vlastní zranitelnost. Naléhavě vás žádám, abyste odmítli schválit prodej Vista Outdoor, dokud se neprokáže, že tato transakce neohrozí naši národní bezpečnost,“ uvedl Vance v otevřené korespondenci se zakladatelem CSG Michalem Strnadem. 

Evropa v bodu zlomu. Úpadek je nezastavitelný, politici popírají realitu

Strnad nakonec tuto „přestřelku“ vyhrál, když CFIUS transakci v červnu schválil. Hned poté se však vyskytl další, tentokrát čistě byznysový problém. Akcionáři Visty se obávali, že prodejem muniční divize Visty bude druhá byznysová noha firmy, výrobce outdoorového vybavení Revelyst, pro investory méně atraktivní a oni tak na transakci v důsledku ztratí. To byl také jejich hlavní argument, proč do velké míry preferovali prodej celé firmy v balíku – a tu by koupil právě MNC Capital Partners.

K rozuzlení došlo teprve nedávno, když se podařilo najít kupce i pro Revelyst – investiční fond Strategic Value Partners (SVP). Nyní už je to čistá matematika: zatímco kombinovaná nabídka CSG a SVP za obě divize Visty je na úrovni 45 dolarů na akcii, MNC Partners nabízí jen 43 dolarů na akcii. Dohoda o prodeji Kinetic Group skupině CSG je tak nyní schválená na úrovni představenstev a čeká se už jen na souhlas akcionářů Visty.

„Aktuální oznámení Visty znamená důležitý milník na cestě k tomu, aby celá transakce proběhla podle představ a očekávání jejích akcionářů,“ říká pro INFO.CZ tiskový mluvčí CSG Andrej Čírtek.

Rusko zavádí „recyklační poplatek“ na auta z dovozu: Obrana proti Číně i vylepšení válečného rozpočtu

I když stále existuje teoretická možnost, že se do celého příběhu opět vloží MNC Capital Partners s vyšší nabídkou, v současném stavu prodeje je to spíše nepravděpodobné. Dalším krokem tak je nyní získat předpokládaný souhlas akcionářů, kteří by měli transakci schválit do konce letošního roku.

Pokud Czechoslovak Group muničku Kinetic Group skutečně získá, půjde s cenovkou 2,225 miliardy dolarů o největší českou akvizici v USA. Tou dosud největší byla koupě mediální společnosti CME, za kterou skupina PPF zaplatila 2,1 miliardy dolarů.

Strnadova snaha o akvizici Kinetic Group podtrhuje aktivitu českých zbrojovek v oblasti fúzí a akvizic v posledních letech. Před třemi lety zbrojovka CZG (následně přejmenovaná na Colt CZ) akvírovala slavný americký Colt, loni pak pohltila výrobce střeliva Sellier & Bellot. V loňském roce zároveň tuzemská investiční skupina RSBC koupila rakouského výrobce zbraní a střeliva Steyr Arms.

🔥🗞️ Přidejte si INFO.CZ do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Díky.

Zlámalová vysvětluje: Proč je rozpočet na příští rok nerealistický

Ani stát není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci. Platí to i pro ostravskou Černou kostku

sinfin.digital