Audioverze
„Preference vůní se mění podle nálady i životní etapy. Například Gerainum, tedy olej z vonného muškátu, obvykle voní ženám po přechodu, protože doplňuje hladinu hormonů.“
Aromaterapeutka a fytoterapeutka Aneta Jirchářová si svou současnou profesí plní svůj dávný sen. K bylinkám a květinám měla vztah už od dětství.
Studovala výtvarné umění a jejím přáním bylo vybudovat si vlastní originální květinářství. Jenže obchodní duch nebyl její hlavní hnací silou. Toužila svému zaměstnání dát nějaký hlubší smysl. Ten paradoxně našla ve chvíli, kdy se jí narodil syn.
Plnění dětského snu
„Když jsem se stala maminkou, začala jsem řešit spoustu takových těch běžných věcí, jako jsou problémy se spánkem, vyčerpání, nachlazení. A hledala jsem přírodní cesty,“ vysvětluje.
„Úplnou náhodou jsem se setkala s aromaterapií, která pro mě byla jako flashback k mému dávnému snu,“ říká. Brzy se přihlásila ke studiu na Institutu aromaterapie a začala se s ní seznamovat profesionálně.
Voňavá návštěva
Očicháváním jejího aromaterapeutického kufříku jsme po rozhovoru v redakci strávili skoro hodinu. To, že každému z nás voněl jiný esenciální olej, není prý náhoda. „Naše tělo si řekne, kde potřebuje posílit. To, co nám voní, je pro nás prospěšné, to, co ne, nepotřebujeme,“ vysvětluje Aneta.
Ve své praxi kombinuje čínskou medicínu s aromaterapeutickými masážemi. Využívá ale i bylinné směsi a Bachovy esence.
Vyplázni jazyk
Čínskou medicínu využívá především k diagnostice. „Když ke mně přijde klient, který je málomluvný, může mi o jeho zdravotním stavu hodně prozradit jeho jazyk. Záleží na tvaru, barvě nebo třeba na tom, jestli se chvěje,“ vysvětluje.
České byliny jsou jí ale bližší než čínské, protože jsou volně k dispozici a může si je sama nasbírat. „Mám svoji bylinkovou mapu, kterou postupně doplňuji o místa, která objevím. Na heřmánek jezdím na jižní Moravu, pro mateřídoušku do jižních Čech,“ říká.
Na sociálních sítích propojuje všechny své vášně dohromady. Jednotlivým bylinkám dává „tvář“ prostřednictvím svých kreseb a maleb.