Audioverze
„Nezískáme informace pro naši racionalitu, ale spíš pro náš plazí a savčí mozek.“
Terapeutka Katka Zachová, která se zabývá rodinnými neboli systemickými konstelacemi, se k této terapeutické a seberozvojové metodě dostala skrze vlastní zdravotní obtíže.
„Trpěla jsem únavovým syndromem a klasická medicína mi nedokázala pomoci. Dokonce jsem byla odeslána na psychiatrii s podezřením na deprese,“ vzpomíná na těžké období svého života.
Když ale lékaři shledali, že je v pořádku i po duševní a psychické stránce, začala se více zajímat o alternativní metody. Prošla například čínskou medicínou, ale bez většího úspěchu. Pomohlo jí až pochopení a následná harmonizace jejích rodinných systémů. Rodinným konstelacím se proto začala věnovat profesionálně.
„Konstelace nám pomáhají vidět věci v jejich celistvosti. Můžeme díky nim rozkrývat celý systém vztahů a jednotlivé části pak ošetřit a uvést náš život znovu do rovnováhy,“ popisuje, jak metoda funguje.
„Můžeme to připodobnit k principu obrazu, který se děje například během snění. Třeba když se nám zdá, že běžíme, tak naše tělo fyziologicky reaguje tím, že zatíná svaly,“ doplňuje.
Pusťte si celý díl podcastu a dozvíte se, jak přesně rodinné konstelace fungují, pro koho jsou vhodné, co se děje během terapie a s čím vším nám mohou pomoci.