PRÁVNÍ SERVIS | S účinností od 1. července 2024 vstupuje v platnost nařízení vlády, které definuje okruh vybraných cizinců, u nichž se podle výjimky stanovené v zákoně o zaměstnanosti nevyžaduje pracovní oprávnění pro výkon práce v České republice. Tito lidé ovšem musí standardně získat pobytové oprávnění.
Kteří cizinci mají nově volný přístup na trh práce?
Občané Austrálie, Nového Zélandu, Spojených států amerických, Kanady, Velké Británie, Izraele, Japonska, Korejské republiky a Singapuru mají od 1. července 2024 volný přístup na český trh práce, tedy nepotřebují povolení k výkonu práce v České republice.
Samotný volný přístup na trh práce nicméně negarantuje automatické získání pobytu na území České republiky. Cizinci s volným přístupem na trh práce tak musí podstoupit standardní procedury pro získání pobytového oprávnění.
O jaké typy pobytových oprávnění lze požádat?
V případě krátkodobých pobytů nepřesahujících tři měsíce není možné využít bezvízový styk, ale cizinec musí na příslušném zastupitelském úřadě České republiky požádat o schengenské vízum za účelem zaměstnání. Pokud cizinec v průběhu pobytu zjistí, že uvedené tři měsíce přesáhne, musí z České republiky vycestovat a požádat si o jiný typ pobytového oprávnění na příslušném zastupitelském úřadu (v rámci Evropské unie lze využít výhradně Vízové centrum v Drážďanech).
U dlouhodobých pobytů přesahujících tři měsíce si cizinec bude zpravidla žádat o neduální zaměstnaneckou kartu. Oproti klasické duální kartě není potřeba, aby zaměstnavatel ohlašoval volné místo Úřadu práce a vyčkával na jeho zapsání v evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnaneckých karet. Rovněž případné změny zaměstnání jsou na straně zaměstnance mnohem flexibilnější, například změna zaměstnavatele nevyžaduje předchozí souhlas Ministerstva vnitra, nýbrž postačuje změnu pouze dodatečně ohlásit do tří pracovních dnů.
Žadatelů o modré karty se nařízení zvyšující mobilitu občanů vybraných států nedotýká. Občané takových států však mohou požívat stejných výhod jako ostatní držitelé modrých karet, typicky půjde o možnost rodinných příslušníků žadatele o modrou kartu požádat o povolení k dlouhodobému pobytu za účelem společného soužití rodiny či o možnost využít příznivějších pravidel pro držitele modrých karet vydaných v jiných státech Evropské unie.
Na rozdíl od neduálních zaměstnaneckých karet lze však žádost o modrou kartu podat vždy jen na výkon konkrétní pracovní pozice vedené v centrální evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli modré karty.
Ke změně pravidel pak nedochází ani u vnitropodnikového převodu zaměstnanců v rámci nadnárodní skupiny. Všechny oprávněné skupiny cizinců (manažeři, specialisté a stážisti) budou i nadále žádat o kartu vnitropodnikově převedeného zaměstnance. Změny se však dotknou vyslání zaměstnanců v rámci nadnárodního poskytování služeb mimo skupinu. Cizinci vyslaní do České republiky k výkonu práce již nadále nebudou potřebovat pracovní povolení vydané Úřadem práce a bude jim postačovat jen neduální zaměstnanecká karta.
Závěr
Výše uvedená úprava je součástí širších snah o zatraktivnění České republiky pro kvalifikované zahraniční pracovníky, kteří by mohli obsadit dlouhodobě volná pracovní místa. K 31. květnu 2024 Úřad práce evidoval 266 517 volných pracovních míst. Řadu zjednodušení v oblasti administrativních procesů, které jsou standardně s přijetím cizince do zaměstnání spojeny, pak jistě uvítají zaměstnavatelé i zaměstnanci.
Bird & Bird
Autorkou článku je Kristýna Opolzerová z advokátní kanceláře Bird & Bird, která je partnerem rubriky Právní servis na INFO.CZ a garantem oblasti digitálních technologií, práva duševního vlastnictví a pracovního práva.