VÝBĚR JAROSLAVA KRAMERA | Souhrn nejzajímavějších událostí uplynulých dnů na trhu právních služeb přináší personální novinky z Arrows, Dentons i Weihold Legal. Přibližuje také zajímavý mandát pod vedením Miloše Felgra z Clifford Chance nebo pohled kanceláře DLA Piper na správu umělé inteligence.
Arrows povyšovali a hlásí první partnerku. Advokátní kancelář ARROWS jmenovala tři nové partnery. Těmi se stali advokáti Jakub Oliva a Jan Medek, historicky první partnerkou se stává dosavadní provozní ředitelka Petra Hučíková. Ta má mimo jiné na starosti integraci umělé inteligence do denního provozu, což má kancelář pomáhat s efektivní cenovou politikou pro klienty. “Tím jak kancelář reálně funguje v různých městech a spolupracuje se zahraničím, musíme být procesně a datově maximálně efektivní,” říká sama Petra, která je zároveň novou šéfkou AI implementace v Arrows. Další z nových partnerů, Jan Medek, je specialistou na spory mezi společníky obchodních společností a je s kanceláří od samého počátku. Za sebou má desítky sporů v obchodních společnostech a před lety pomáhal do společnosti zavádět první sofistikovaná systémová řešení. Třetí povýšený partner Jakub Oliva je respektovaným specialistou na oblast pracovního práva. Vyhledáván je rovněž pro svoji lektorskou činnost. V době covidu byl jedním z prvních, kteří přenesli právo do online světa a zabýval se i online pomocí podnikatelům.
Dentons hlásí posily v oblasti daní. Globální advokátní kancelář Dentons rozšířila svou daňovou praxi o Lukáše Poulíka, který bude ve firmě působit na pozici Counsel. Ve své nové roli bude úzce spolupracovat se zkušeným seniorním advokátem Petrem Kotábem, který je podle Chambers Europe 2023 zařazen mezi přední právníky v oblasti daní v České republice. Před nástupem do advokátní kanceláře Dentons pracoval Lukáš Poulík 10 let jako daňový poradce v pražské pobočce společnosti PwC. Klientům poskytuje poradenství v oblasti daňového due diligence při fúzích a akvizicích, daňové strukturalizace, problematice tax compliance a rovněž účetnictví, finančního řízení a finanční analýzy a plánování.
Ve Weinhold Legal povyšovali do pozice associate partner. Advokátní kancelář Weinhold Legal jmenovala advokáty Zbyška Kordače a Annu Bartůňkovou do pozice associate partner. Zbyšek je advokátem a působí v advokátní kanceláři Weinhold Legal od roku 2006. Specializuje se zejména na zastupování klientů v soudních, rozhodčích a insolvenčních řízeních. Dále se též věnuje poskytování právního poradenství v širokém spektru oblastí obchodního a občanského práva. Anna Bartůňková je advokátkou a působí v advokátní kanceláři Weinhold Legal od roku 2014. Specializuje se zejména na zastupování klientů v soudních a rozhodčích řízeních, právní poradenství v oblasti obchodního, občanského a pracovního práva. Bohaté zkušenosti má rovněž v oblasti fúzí a akvizic. Anna poskytuje či poskytovala právní služby řadě mezinárodních a českých společností.
Clifford Chance radili se zeleným a na udržitelnost vázaným financováním rezidenčního portfolia. Advokátní kancelář Clifford Chance radila klubu bank vedeném UniCredit Bank a zastoupeném Českou spořitelnou, Československou obchodní bankou, Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj, bankou Intesa Sanpaolo, Komerční bankou, Raiffeisenbank a Všeobecnou úverovou bankou v souvislosti se zeleným a na udržitelnost vázaným dlouhodobým zajištěným klubovým financováním týkajícím se ostravského a plzeňského rezidenčního portfolia společnosti Heimstaden Czech. „Prostředky budou použity správu a na podporu udržitelných investic, jako jsou tepelná izolace, instalace tepelných čerpadel a přechod na obnovitelná paliva v českých rezidenčních nemovitostech skupiny Heimstaden Bostad,“ stojí v tiskové zpráve kanceláře. Multidisciplinární tým vedl partner Miloš Felgr. Tým dále doplnili seniorní advokátka Hana Čekalová, counsel Milan Rákosník a advokátní koncipienti Ondřej Šteco a Josef Lysoněk.
Správa umělé inteligence pohledem DLA Piper. Globální advokátní kancelář DLA Piper zveřejnila detailní studii AI Governance: Balancing Policy, Compliance, and Commercial Value. Komplexní report založený na nezávislém průzkumu se zabývá kritickým průnikem umělé inteligence, správy umělé inteligence a řízení rizik. Zkoumá, jak společnosti zavádějí programy umělé inteligence v praxi a s jakými problémy se přitom potýkají, a sdílí poznatky globální pracovní skupiny DLA Piper pro umělou inteligenci o tom, jak lze AI zavést odpovědně, eticky a současně s rozumnými komerčními očekáváními. „Ačkoli se zdá, že disruptivní potenciál umělé inteligence je takřka neomezený, implementace umělé inteligence představuje také některá vážná rizika,“ avizuje report s tím, že je důležité správné řízení při využívání umělé inteligence v situacích, kdy jsou pravidla a předpisy celkově značně složitá a mnohdy nekonzistentní. „Je obecně známo, že obavy týkající se potenciálně neodpovědného využívání AI prudce vzrostly spolu s jejím masivním zaváděním, což přimělo vybrané globální tvůrce politik a regulační orgány k formalizaci pravidel, která by uspokojivým způsobem řešila momentální i dlouhodobé společenské, technické a obchodní výzvy,“ stojí v reportu, který je dostupný zde.