Monika Ladmanová, Adéla Horáková a Kristina Koldinská se nejen ve svých profesních, ale také osobních životech snaží bojovat se společenskými bariérami a pomáhat potřebným. V podcastu PRÁVNIČKY tvrdí, že je jejich kompas zatím nesvedl z cesty. Jen musí v jejím průběhu měnit strategii.
Monika Ladmanová je poradkyně a členka kabinetu místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věry Jourové. Svou profesní dráhu začínala v Českém helsinském výboru, působila například také ve společnosti IBM nebo v nadaci OSF Praha. Celý svůj profesní život se věnujě prosazování základních hodnot: obhajobě lidských práv a budování demokracie. Kromě principů právního státu a nediskriminace se věnuje tématu rovných příležitostí pro ženy a muže. „Moje vize je demokracie. Ta ve mě zůstává v podvědomí a je můj kompas,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY s tím, že v každodenním běhu evropské administrativy si člověk občas musí říct, že nebude ztrácet čas papírováním a zaměří se na to, kvůli čemu v Bruselu vlastně je – tedy zlepšit kvalitu života ostatním. „Jsem ráda za jakoukoliv zkušenost v evropské exekutivě. Není snadné dostat se do evropských institucí a Čechů a Češek je tam poměrně málo. Ale vím, že se na tom pracuje,“ popisuje Monika Ladmanová.
Kristina Koldinská působí na Právnické fakultě Karlovy univerzity v Praze, kde od roku 1997 pracuje na katedře pracovního práva a práva sociálního zabezpečení. Je současně nejmladší profesorkou u nás. Kristina se citlivým tématům věnuje také vlastní práci pro komunitu Sant Egidio. Chodí navštěvovat seniory do domovů důchodců, chodí za lidmi na ulici rozdávat jídlo, promluvit si s nimi o jejich problémech, pomáhá jim je řešit a mnoho dalšího. „Moje obecná vize je po celou dobu stejná – humanita, demokracie a spravedlnost. Člověk musí číst znamení doby a musí vědět, jak chce své vize prosazovat a na jaké hodnoty bude klást důraz,“ říká s tím, že je důležité být integrální osobou, aby se hodnoty zdůrazňovaly tak, jak doba žádá. Ve svém působení na právnické fakultě vidí Kristina privilegium. „Na fakultě je člověk na jedné půdě s nastupující generací, a proto je jednodušší odstraňovat bariéry. Můžu budoucím právníkům předávat, že právo je o hodnotách, tvoření soudržné společnosti,“ dodává.
Adéla Horáková je advokátka a právnička iniciativy Jsme fér. Prvních 12 let své kariéry se zaměřovala na právo EU a obchodní právo. Jako advokátka pracovala pro významné mezinárodní advokátní kanceláře. V roce 2018 se naplno vrhla do práce pro organizace zabývající se právy LGBT osob. Dnes spolupracuje s kampaní „Jsme fér“ na otevření manželství gay a lesbickým párům v České republice. Pracuje také v platformě PROUD, a to jako právní poradce v souvislosti s různými tématy od ochrany před diskriminací, rodičovství, přes vzdělávání až po přípravu smluv. „Chci mluvit za lidi, kteří nejsou tak slyšet. Moje vize je po celou dobu stejná, tedy diverzita. Jen se mění cesty, jak se k jejich splnění propracovat,“ říká.
V čem jsou Monika Ladmanová, Adéla Horáková a Kristina Koldinská „lidské“? A kdy se naposledy cítily vlivné? Odpovídají v podcastu PRÁVNIČKY.