Nebojme se technických oborů. Ženský element je potřeba všude, říká Klimešová

Ludmila Klimešová jako ředitelka HR Global Business Services ve společnosti Celestica řeší se svými týmy záležitosti týkající se více než devíti tisíc zaměstnanců. „Řešíme problémy po celém světě a ve finále zjišťuji, že ty problémy jsou vlastně všude stejné. Mohu si už i tak trochu myslet, že vím, jak to dopadne,“ říká Klimešová v rozhovoru s Kateřinou Haring. Jak se dostala od technologie textilu a oděvnictví k řízení personálních záležitostí v mezinárodní korporaci? Kde vidí budoucnost HR? A proč je podle ní potřeba ženský element ve všech oborech? Poslechněte si novou epizodu podcastu Podnikatelka.

Ač dnes působí na vysoké manažerské HR pozici v mezinárodní společnosti, původně měla Klimešová úplně jiné kariérní plány. „Byla to klikatá cesta. Částečně jsem také byla ve správnou dobu na správném místě a využila příležitost, když se naskytla,“ popisuje. 

Od dětství toužila pracovat v oděvnictví, přizpůsobila tomu i volbu oboru technologie a textilu na vysoké škole. Vysněné angažmá technoložky výroby v oděvní firmě sice nedopadlo, Klimešová ale místo toho neváhala absolvovat rekvalifikační kurz na účetní. „Vždy jsem se hrozně snadno učila, šlo mi to samo a potřebovala jsem dostat nějaké životní lekce, protože jsem životem proplouvala příliš jednoduše,“ vzpomíná s tím, že právě onu pro Čechy typickou všestrannost považuje za velkou výhodu otevírající nové možnosti. Jako účetní Klimešová nastoupila i do společnosti, která se nakonec stala součástí kanadské nadnárodní korporace Celestica, kde přešla na post HR a pracuje zde již dvacet let.

Do byznysové módy jsem chtěla přinést ženskost. Masově vyrábět nikdy nebudu, říká Rosová

„My ženy bychom se měli přestat bát technických oborů, naopak musíme jít do IT a podobných sfér, protože ženský element je potřeba všude. Nebránit se změnám a mít odvahu udělat ten krok. U mladých se to mění, ale pořád jsou tam předsudky,“ motivuje Klimešová ženy, aby se stejně jako ona nebály práce v technologických společnostech, kde dle jejího názoru mohou být velkým přínosem. Za předpoklady pro práci v mezinárodní společnosti pak Klimešová považuje odolnost, přizpůsobivost a vytrvalost. „Plus ten člověk musí něco umět a musí se umět učit sám od sebe,“ dodává.

sinfin.digital