Mzdy jsou příliš nízké, propast mezi nimi a výkonem se prohlubuje, říká ekonomka Ilona Švihlíková

Audioverze

Ilona Švihlíková je významná česká ekonomka se specializací v oblasti mezinárodního obchodu. Absolvovala Vysokou školu ekonomickou, kde získala doktorát v politologii a docenturu v oblasti mezinárodních vztahů a mezinárodní ekonomie. Zaměřuje se především na otázky související s globalizací a politickou ekonomií.

Ilona Švihlíková zdůrazňuje některé zásadní problémy české ekonomiky, jako jsou například nízká mzdová úroveň v porovnání s hospodářským výkonem, závislost na zahraničních trzích a problémy s dodržováním pracovních zákoníků. „V Česku se běžně porušuje pracovní legislativa, což vypadá jako v rozvojových zemích,“ poznamenává s obavami.

Ekonomka kritizuje i nedostatečně nastavený daňový systém, který preferuje zahraniční subjekty a brání domácím rozhodnutím. „Pokud automaticky přijímáte direktivy ze zahraničí a tvrdíte, že jsou to vaše vlastní rozhodnutí, dochází k postupné ztrátě schopnosti přijímat domácí strategie,“ varuje.

Švihlíková poukazuje mimo jiné i na nerovnováhu v cenách služeb, zejména v oblasti telekomunikací. „Například telekomunikační služby jsou – vzhledem ke kupní síle – extrémně předražené, přičemž cena za poskytované služby neodpovídá skutečné hodnotě,“ připomíná ekonomka.

Pokud vás zaujal výběr z připomínek Ilony Švihlíkové, určitě byste měli poslechnout celou epizodu podcastu #Podnikatelka.

Dozvíte se v něm více detailů o jejích závěrech, analýzách a přístupu k ekonomickým otázkám. Můžete se těšit na hlubší ponor do myšlenek a názorů této významné české ekonomky.

sinfin.digital