„Z písma dokážu vyčíst charakter člověka i psychické obtíže,“ říká grafoložka

Audioverze

„Písmo se nejvíc proměňuje během puberty. Rodiče a učitelé by měli zpozornět, když se dítěti výrazně změní sklon písma.“

Grafoložka, lingvistka a designérka Anna Vávrová kombinuje všechny své profese dohromady. Jednotícím prvkem je podle ní psychologie.

„Vztah k jazyku, vnímání věcí i grafologie odráží naši osobnost. Všechno, co se točí kolem lidské psychiky, je mi blízké. A jelikož nejsem člověk, který by dokázal dělat jen jednu věc, propojuji ve svém životě tyto obory, které spolu zdánlivě nesouvisejí,“ říká.

Písmo jako zrcadlo duše

Z písma se dá podle ní vyčíst mnohé. Od typologie osobnosti přes charakterové rysy a vlastnosti až po psychické obtíže. „Ke grafologickému rozboru mi obvykle stačí jedna stránka textu. Je to dost na to, aby se člověk uvolnil, a není to zase příliš, abych zabíhala do zbytečných detailů,“ vysvětluje. 

Důležitý je podle ní sklon písma, velikost i otevřenost nebo uzavřenost jednotlivých písmen. Na otázku, jestli se ruční písmo nevytrácí, odpovídá, že je stále dost materiálu, se kterým se dá pracovat. „Lidé sice píší na počítači, ale děti ve škole pořád hodně píšou. A spoustu lidí si píše deníky, s těmi taky hodně pracuji,“ uvádí.

Životní etapy

Naše písmo se během našeho života vyvíjí a mění. Odráží tak některé fáze v našem životě. Neznamená to ale, že by se otočením směru stal z introverta extrovert. Jen si člověk může procházet nějakou fází. 

„Nejvýraznější změnu zaznamenáváme s nástupem puberty. Stane se často, že se úplně otočí sklon písma, a po nějaké době se zase vrátí,“ říká Anna Vávrová. „Je dobré, aby tohle měli na zřeteli třeba učitelé nebo rodiče, protože jim to může hodně napovědět.

V rozhovoru se také dozvíte, jak může být grafolog prospěný firmě, že z písma může vyčíst nadání a talent budoucích zaměstnanců a nebo jestli změnou písma můžeme ovlivnit svoji psychiku.

sinfin.digital