„Čchi-kung mě zbavil vyhoření a pomohl mi od úzkostí,“ říká masér a lektor Martin Rybáček

Audioverze

„Čchi-kung není jen cvičení, ale umění žít šťastný a naplněný život. Všechno se může díky němu proměnit k lepšímu.“

Martin Rybáček studoval medicínu i fyzioterapii, ale nakonec se stal masérem. Práce s tělem ho fascinovala už od dětství, ale kvůli velkému pracovnímu vytížení a práci v zahraničí vyhořel a potýkal se i s vlastními zdravotními problémy. „Trpěl jsem depresemi a úzkostmi, neměl jsem motivaci a bolelo mě celé tělo,“ vzpomíná na moment, který byl určující pro změnu jeho životního stylu.

Z žáka učitelem

S Čchi-kungem se seznámil náhodou. „Asi to na mě vyskočilo někde na Facebooku, jak už to tak bývá. A hned na první pohled mě to zaujalo,“ říká. Brzy se o techniku, která je součástí tradiční čínské medicíny, začal zajímat hlouběji a udělal si i rekvalifikační kurz.

„Moji lektoři správně říkají, že pokud chcete něco opravdu pochopit a věnovat se tomu do hloubky, je dobré stát se učitelem,“ vysvětluje. Čchi-kung pomáhá regulovat mysl a dech za účelem podpory a regulace takzvané čchi, tedy životní energie. Když s ní správně pracujeme, zachováme si zdraví i dlouhověkost.

Zastavit se a být

Na rozdíl od klasického cvičení má Čchi-kung schopnost organismus uvolnit a harmonizovat. Na světě je mnoho stylů Čchi-kung. Martin se věnuje přístupu zvanému „Orel v hnízdě“, který je nejvíce přizpůsoben potřebám moderního člověka. Pokud tedy bojujete s migrénou, nespavostí, nervozitou nebo depresemi, můžete z jeho benefitů velmi těžit.

sinfin.digital