Nejtěžší bylo vystoupit z otcova stínu. Vařit s ním byla obrovská zkušenost, říká Pavel Sapík

Karel Šimůnek

Pavel Sapík částečně v žertu, částečně vážně uznává, že jinou volbu než kuchařinu vlastně ani nikdy neměl. Rodinná tradice sahá až do 17. století a jeho otec Jaroslav Sapík patří k nejznámějším šéfkuchařům v republice. A právě vystoupit z otcova stínu bylo podle Sapíka v začátcích nejtěžší. „Nechtěl jsem být pořád jen mladej Sapík. S člověkem se to nese, jsou větší očekávání, někdo to dává sežrat, někdo nic neodpouští. Ale o to to bylo intenzivnější a člověk se snažil jít víc sám za sebe,“ vzpomíná Sapík.

Jsou rodiny, kde se řemeslo dědí z generace na generaci klidně i stovky let. A jednou takovou rodinou je i rodina Sapíkových. „Táta vždycky říká, že kuchařinou a řezničinou se naše rodina zabývá od 17. století,“ říká Pavel Sapík, jehož otec Jaroslav Sapík je bezesporu jeden z nejznámějších českých kuchařů. I Sapíkova sestra oboru neunikla a je cukrářkou a specialistkou na studenou kuchyni. 

Rády pak vaří i Sapíkovy děti. „Dceři je 10 a už třeba sama peče rohlíky. Jestli budou děti v tradici pokračovat, uvidíme. Necháme to na nich,“ komentuje možné pokračování rodinné tradice Sapík. Se svým otcem pracoval i v jedné kuchyni – jak v hotelu Ambassador, tak v rodinné restauraci v Klokočné u Prahy. „Kolikrát to byla s tátou výměna názorů, a on to chtěl po svém. Někdy se to dá vydržet, někdy to skřípe, ale jsem za to rád, byla to obrovská zkušenost. Byly tam věci, které člověk ve 20 nechápe. V některých věcech měl táta pravdu, v některých si dodnes myslím, že jsem ji měl já. Byla to každopádně i škola toho, jak podnikat,“ vzpomíná na roky spolupráce s otcem Sapík.

Proč považuje za výhodu projít si více restauracemi než pracovat celou kariéru v jedné? A z jaké kuchyně nejraději čerpá inspiraci? Poslechněte si celý podcast.

Na kuchařskou olympiádu se připravujete čtyři roky. Venku jsou na práci v gastru hrdí, říká Horký

sinfin.digital