Bude i nadále Česko zařazeno do prestižního gastronomického průvodce sestavovaného společností Michelin? To záleží i na tom, zda ministerstvo pro místní rozvoj finančně podpoří setrvání naší země na pomyslné michelinské gastromapě. Tomáš Jilík, který se sám intenzivně zabývá gastroturistikou a poznáváním michelinských restaurací po celém světě, v nové epizodě podcastu Chef Arena jednoznačně říká, že stát by zhruba deset milionů zaplatit měl, jelikož se mu to vyplatí.
„Michelin je obrovský brand a bez příspěvků už průvodce vydávat nejde, že to k tomu spěje, bylo jasné několik let. Zařazení do průvodce nicméně pořád generuje gastroturismus, a to lidí, co zaplatí nejen v restauraci, ale i za všechny další služby s návštěvou spojené. Potenciální příjem mnohonásobně převýší náklady. Prestiž značky to garantuje,“ vysvětluje Jilík.
Podle něj by si odpůrci myšlenky státní finanční podpory setrvání Česka v michelinském průvodci měli uvědomit, že nejde o žádný tunel na peníze, kde se z veřejného rozpočtu pomáhá luxusním drahý restauracím. „Michelin není jen o tom nejdražším fine diningu, byť tyto restaurace tam pochopitelně jsou. Nicméně je to odstupňováno tak, že tam naleznete i doporučení na mnoho podniků, které nejsou nijak finančně nedostupné. A jak už jsem říkal, peníze to přinese nejen restauracím, ale všem službám spojeným s návštěvou země,“ vysvětluje Jilík s tím, že michelinský průvodce je v rámci gastroturistiky jediným relevantním zdrojem doporučení.
„Restaurace tam hodnotí kvalifikovaní inspektoři. Různé recenze na internetu jsou v tomto ohledu vlastně k ničemu, protože je může psát kdokoliv, aniž by jakkoliv rozuměl surovinám, kuchařským technikám nebo tomu, jak vlastně konkrétní pokrmy mohou chutnat. Navíc je tu stálé podezření, že takovéto recenze si můžete prostřednictvím agentur nakoupit a to jak pozitivní, tak negativní. U Michelinu máte záruku,“ upozorňuje Jilík.
Jak se „projíst“ ke kvalifikovanému hodnocení prémiové gastronomie? Poslechněte si celou epizodu.