Audioverze
V teprve sedmadvaceti letech se Dominik Unčovský stal spolu se svým týmem vítězem národního kola prestižní kuchařské soutěže Bocuse d'Or, která se konala začátkem května. V nové epizodě podcastu Chef Arena, kam dorazil spolu s Janem Gavendou, vedoucím Makro Akademie, s níž spolupracuje, Unčovský neskrývá radost z titulu, ale i to, že je pro něj motivací pro další práci a neustálé zlepšování se. „Ono by se řeklo, že je mi teprve sedmadvacet, takže jsem jen mladý kluk, ale musíte už mít něco odvařeno, abyste se vůbec mohli něčeho jako Bocuse d'Or zúčastnit. Na druhou stranu rád říkám, že gastronomie je pro mě opak sportu v tom ohledu, že zatímco sportovci se kolem třicítky začínají zamýšlet nad odchodem do důchodu, kuchaři teprve začínají něco pořádně umět a v oboru prosperovat.“
Unčovský říká, že úspěchu si váží o to více, že šlo o jeho první účast na velké kuchařské soutěži. Gavenda dodává, že podpora ze strany Makro Akademie měla formu poskytnutí zázemí, ale později šlo i o psychickou podporou při samotné soutěži.
„Dominik říká, že nečekal, že by mohl vyhrát. Já to tušil, stačilo ho pozorovat, jak u nás osm víkendů tvrdě makal. Na místě jsem ho motivoval, aby do toho šel se sebevědomím a šel vyhrát,“ vzpomíná Gavenda. Podporu mladých kuchařských talentů vnímá jako zásadní pro celý obor a jeho rozvoj. „Když budeme takto podporovat českou gastronomii, tak se to odrazí i na návštěvnosti České republiky. Celkově bychom se měli v gastru více podporovat, protože to všichni děláme se stejným cílem,“ říká Gavenda.
„Musím ocenit i menu, která připravili moji soupeři, všechna mě zaujala a každého z nich respektuji. Je na tom vidět jedna z nádher gastronomie, všichni jsme měli stejné zadání a suroviny, ale vzniklo z toho deset úplně jiných menu. Každý to sice dělá jinak, ale společně máme sílu,“ zdůrazňuje Unčovský.
Jaká je v současnosti oblíbená kuchyně Dominika Unčovského a jak by ji chtěl zapojit do vaření v Česku? Jak vidí Jan Gavenda možnosti rozvoje mladých kuchařů? Poslechněte si celou epizodu.