Na kuchařskou olympiádu se připravujete čtyři roky. Venku jsou na práci v gastru hrdí, říká Horký

Karel Šimůnek

Jan Horký je známý nejen jako šéfkuchař v současnosti dohlížející na tři restaurace, ale i jako dlouholetý kapitán Národního týmu kuchařů a cukrářů České republiky. A právě soutěžní vaření po celém světě ho stále nabíjí energií a touhou se ve své kariéře posouvat. „Za ty roky se na soutěžích už i s mnoha kuchaři ze světa známe. Píšeme si a posíláme si fotky jídel. To je super takhle si předávat zkušenosti, rady a zážitky,“ říká Horký s tím, že například příprava na kuchařskou olympiádu trvá prakticky celé čtyři roky mezi jednotlivými kláními.

Momentálně má na starost jeden stále ještě kvůli koronaviru zavřený hotel a trojici plzeňských restaurací, inspiraci ale šéfkuchař Jan Horký sbírá po celém světě, i díky tomu, že prakticky celou svou kariéru se věnuje soutěžnímu vaření. Z juniorské kuchařské reprezentace přešel rovnou do Národního týmu kuchařů a cukrářů České republiky, kde je už dvanáct let kapitánem. „Několikrát jsem už chtěl končit, ale vždycky, když někam odjedu na soutěž, mě to tak nabije, že si řeknu, že musím znova,“ komentuje svůj vztah k mezinárodním kuchařským soutěžím Horký. 

V zahraničí Horkého inspiruje nejen samotné vaření, ale i celkový přístup k práci v gastronomii. „Už když jsem začal s vařením cestovat a viděl jsem, jak to venku funguje, tak od té doby se to snažím i u nás rozvinout. Venku jsou ještě pořád před námi, stravování je tam součást kultury. Už to tady tak taky bereme, ale ne tolik. Stejně tak i obsluha v zahraničí je hrdá na to, že to dělá. Dali se na to, že slouží hostům. U nás mi přijde, že si občas tohle neuvědomují, že ve službách musí být milí a příjemní,“ vysvětluje Horký.

Jak se Janu Horkému připravoval catering pro Pražský hrad a jak se mu vařilo v sídle OSN? Jakou kuchyní se nejvíce inspiruje? A jak probíhá prestižní kuchařská olympiáda? Poslechněte si celý podcast.

Vařit pro tisíc lidí je vlastně málo. Přeučit se na hospodského kuchaře bylo krušné, říká Pípal

sinfin.digital